Logica på vej med stor fyringsrunde

Logica, der i Danmark overtog WM-data for to år siden, planlægger at fyre 1.300 af sine medarbejdere som led i en restrukturering af forretningen for mere end en milliard kroner.

Artikel top billede

It-koncernen Logicas øverste chef, Andy Green, har offentliggjort en plan, der skal bringe virksomheden tilbage i konkurrencedygtig økonomisk form. Det skriver Financial Times.

Planen til en værdi af godt en milliard kroner omfatter fyringen af 1.300 medarbejdere i Europa - hovedsageligt i administrative funktioner.

Til gengæld vil Logica fordoble antallet af medarbejdere i lavtlønslande som Indien, Filippinerne og Marokko.

Flere ordrer i Europa

Andy Green forventer, at 35 procent af salget i 2010 bliver skabt af medarbejdere i lande langt væk fra det europæiske hovedkontor.

Ifølge Financial Times skal der fokuseres skarpt på at vinde flere lukrative kontrakter i Europa inden for transport, forsvar og sikkerhed.

Går det som planlagt sparer Logica omkring 800 millioner kroner om året fra 2010, mens indtjeningen stiger til tocifrede procenttal, hvilket vil være på niveau med Logicas skrappeste europæiske konkurrenter.

I kølvandet på offentliggørelsen af den storstilede spareplan faldt Logicas aktiekurs 3,75 point til 111.

Det skyldes ifølge Financial Times, at investorerne føler, at det er for beskedent at fyre bare 1.300 ud af Logicas samlede arbejdsstyrke på 39.000.

Vanskeligt økonomisk klima

Samtidig stiller investorerne spørgsmålstegn ved, om Logica vil være i stand til at gennemføre spareplanen i det vanskelige økonomiske klima, der dominerer erhvervslivet i øjeblikket.

Andy Green, der overtog posten som administrerende direktør i januar, er stærkt kritisk over for den tidligere ledelses dispositioner, der omfattede opkøb for mere end 15 milliarder kroner i Frankrig og Norden, hvor Logica blandt andet overtog WM-data i 2006.

Læs mere på Computerworld.dk senere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S