SOA-speciale sikrer danske it-studerende pris

Et speciale om en prototype til at håndtere transaktions-afhængigheder på tværs af forskellige systemer har sikret to studerende fra ITU årets KMD-pris.

Artikel top billede

Xin Yao og Mikkel Byrsø Dan-Rognlie fik 20.000 kroner for deres speciale.

Xin Yao og Mikkel Byrsø Dan-Rognlie fra IT-Universitetet løb med årets KMD-pris for deres speciale om, hvordan service-orienteret arkitektur (SOA) kan kombinere eksisterende it-systemer på tværs af virksomheder.

I år faldt valget nemlig på specialet "Distribueret transaktionshåndtering i SOA-baseret systemintegration," der er forfattet af de to studerende.

Resultatet af de studerendes arbejde er mere genbrug, ressourcebesparelser og helt nye forretningsmuligheder, lyder det fra dommerpanelet.

"Specialet tackler et væsentligt problem, der er relevant for mange it-virksomheder, og kandidaterne har forstået at anvende kompliceret teoristof og industristandarder til at lave en imponerende prototype," fortæller KMD vicedirektør Flemming Pristed, der overrakte prisen i fredags.

Håndtering af støtteansøgninger

Specialet tager afsæt i et konkret eksempel fra virksomheden Ementor Danmark, der udvikler SOA-løsninger til at behandle EU-støtteansøgninger.

Ud fra internationale web-standarder har de studerende konstrueret et framework, der håndterer transaktions-afhængigheder på tværs af de forskellige systemer, som indgår i EU-støttebehandlingen, men som også kan benyttes i mange andre sammenhænge.

I praksis handler det blandt andet om at skabe en sikker transaktion mellem SOA-løsningen og de distribuerede services, der benyttes i SOA-Løsningen.

”Der er tale om en prototype, og der skal arbejdes videre med en række elementer før software-designet er på plads,” fortæller Mikkel Byrsø Dan-Rognlie.

”Men der er mange virksomheder, ikke mindst i den finansielle sektor, der kan få glæde af en sikker og enkel transaktionshåndtering,” siger han.

Hvis tiden tillader det, skal Mikkel Byrsø Dan-Rognlie bruge præmiepengene på en tur til Cypern sammen med familien.

Karrieren handler om SOA

De studerende var naturligvis glade for anerkendelsen af deres specialearbejde.

”Det var et ambitiøst og krævende specialeforløb, så jeg er meget stolt af at have vundet KMD-prisen, og super glad for at vores indsats og arbejde blev anerkendt og belønnet,” siger Xin Yao.

Begge prisvindere er allerede i fuld gang med deres videre karriere, der for begges vedkommende handler om SOA.

KMD-prisen uddeles én gang om året til studerende på ITU, der har udmærket sig i forbindelse med et it-speciale, og prisen er et rejselegat på 20.000 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S