IBM tavs om Sam Palmisano som vidne

IBM nægter at kommentere, at topchef Sam Palmisano er indkaldt som vidne i dansk kartel-retssag. Ekspert kalder topchefer som Sam Palmisano 'sjældne' vidner i sager om jobforhold.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Tavshed.

Det er reaktionen fra IBM på, at fagforeningen Prosa har indkaldt den øverst leder hos IBM, Sam Palmisano som vidne i et retssag om en hemmelige jobkartel-aftaler mellem IBM og A.P. Møller - Mærsk.

"IBM har på dette tidspunkt ikke kommentarer," siger pressechef Carsten Grønning fra IBM.

Salg af Maersk Data

Prosa har på vegne af et medlem forlangt 199.000 kroner i erstatning, fordi medlemmet blev hindret i at søge job hos A.P. Møller - Mærsk.

Computerworld afslørede i 2006 den hemmelige jobkartel-aftale mellem it-giganten og Danmarks største selskab.

Dengang kom det frem, at jobkartel-aftalen var indgået i forbindelse med IBM's overtagelse af Maersk Data, som A.P. Møller - Mærsk solgte for i omegnen af 3,5 milliarder kroner.

Sjældent vidne

Den anerkendte jurist og professor Ole Hasselbalch fra Handelshøjskolen i Århus kalder det 'sjældent', at topledere på Sam Palmisanos niveau skal vidne i danske retssager om arbejdsmarkedssager.

IBM's øverste topchef Sam Palmisano er altså en atypisk gæst i de danske retssale¨- hvis Prosa får lov at føre ham som vidne i en sag om hemmelige jobklausuler.

"Det har jeg meget sjældent set," siger ekspert i arbejdsmarkedsret Ole Hasselbalch.

Begrundelse

Ole Hasselbalch forklarer, at for at Sam Palmisano i sidste ende havner på vidnebænken i den danske retssag, skal det være sagligt begrundet.

Ole Hasselbalch vil ikke vurdere den konkrete sag, men siger, at hvis modparten, altså her IBM, mener, det ikke er begrundet, kan selskabet protestere.

Prosa selv begrunder indkaldelsen med, at Sam Palmisano var i Danmark, da aftalen blev indgået.

At en så stor handel må være clearet med topchefen i en så 'topstyret virksomhed'.

Desuden peger Prosa på, at fyringen af Claus Bobjerg Juul sandsynligvis er dikteret fra USA.

Fyringen fandt sted, da Claus Bobjerg Juul forsøgte at få taletid med netop Sam Palmisano på en generalforsamling i USA.

De kommende dage vil formodentlig afklare, om Sam Palmisano skal vidne i retssagen.

Prosa vurderer under alle omstændigheder, at retssagens endelige resultat foreligger inden årsskiftet.

KMD A/S

Cloud-løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S