Flash-kort finansierer Microsoft-licenser på Eee PC

Asus vil sælge Windows XP-versionen af Eee PC 900 for den samme pris som den Linux-baserede søstermodel. Software-licenserne betales med mindre hukommelse.

Artikel top billede

Asus' næste udgave af den storsælgende Eee PC kommer til at koste præcis det samme, uanset man vælger licensprogrammet Windows XP eller den gratis Linux-distribution som styresystem på maskinen, det fortæller Asus’ nordiske presseansvarlige, Anders Haby.

For at dække de licensomkostninger, som er forbundet med XP og Microsoft Works - der erstatter Xandros og OpenOffice som styresystem og kontorpakke - bliver lagermediet i XP-modellen på 12 gigabyte, mod Linux-modellens 20 gigabyte lagerplads.

"Ved at sælge Eee PC med en mindre hukommelsesenhed kan kan vi financiere licenserne til Microsofts programmer," siger Anders Haby til Computerworld.

Sælger som varmt brød

Siden lanceringen 16. oktober sidste år er den lille bærbare computer blevet revet ned af hylderne og den præinstallerede Linux-distribution har således ikke lignet en barriere for salget.

Asus har dog en forventning om at ramme nye markedssegmenter med XP-versionen.

"Brugerne efterspørger den velkendte Windows-brugerflade," fortæller Account manager Keith Holtham til den australske nyhedsside APC, hvor Eee PC 900 netop er blevet lanceret.

"Vores mål er at levere en platform, som brugerne kan benytte deres farvorit-applikationer på," lyder det fra ham.

Så sent som i januar bekræftede en dansk Asus-repræsentant, at den lille maskine ville være at finde på de nordiske butikshylder i april, men det har man ikke nået fra Asus.

"Vi kan ganske enkelt ikke følge med efterspørgslen, selv om vi bygger to Eee PC i sekundet. Derfor kan jeg ikke sige, om vi kommer til at se en nordisk lancering af maskinen i andet eller tredje kvartal, eller hvornår det ellers måtte blive," siger Anders Haby.

Den foreløbige plan lyder dog på, at juni skulle være måneden, hvor minicomputer dukker op i Danmark.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for Digital Finans

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT supporter til Jyske Bank

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job