IBM-direktør: Jeg kan ikke garantere nul fejl

Jeg kan ikke garantere, at der ikke sker fejl, lyder det fra IBM-direktør Lars Mikkelgaard-Jensen, der er blevet kritiseret for netop at sige, at der ikke vil ske fejl igen.

Artikel top billede

IBM-direktør Lars Mikkelgaard-Jensen har aldrig garanteret, at der ikke sker fejl. Sådan siger han, efter IBM har været plaget af flere nedbrud i den seneste tid, selv om han i avisen Børsen blev citeret for at garantere, at et nedbrud ikke ville ske igen.

”Børsen valgte en overskrift, som ikke dækkede det, jeg sagde,” siger Lars Mikkelgaard-Jensen nu til Morgenavisen Jyllands-Posten.

”Det var meget specifikt et spørgsmål, som gik på, om det, der forårsagede nedbruddet 9. april, kunne ske igen. Svaret er, at det kan det ikke,” siger han til avisen.

Lars Mikkelgaard-Jensen understreger overfor avisen, at han ikke kan garantere, at der aldrig kommer en fejl eller et nedbrud. For sagen er, at der kan ske nedbrud, siger han.

”Vi er trygge ved, at vi har markedets bedste systemer. For at være helt sikre, laver vi løbende reviews af vores systemsetup, hvor der kommer eksperter fra udlandet og kigger på det. På nuværende tidspunkt går eksperter igennem det endnu en gang for at se, om der er et hjørne, vi skal kigge på en gang til,” siger han til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S