Edison-vinder: ”Vi vil være velgørenhedens Skype”

Potentialet for Engodsag.dk er stort og internationalt, og ambitionerne er ikke mindre. Medstifter Jonathan Løw mener, at donation til velgørenhed kan blive fast bestanddel af alle nethandler.

Artikel top billede

”Ja, vel er vi idealister. Vi vil gerne være med til at ændre på tingene og gøre det bedre. Vi er en kultur af iværksættere, der insisterer på at se det hele i et større perspektiv,” siger Jonathan Løw (tv.) og Mads Ellegaard.

Edison 2008: Hver gang en handel på nettet bliver gennemført, går et lille beløb til den danske virksomhed Engodsag.dk. Eller Agoodcause.uk. Eller Einegutesache.de.

Beløbet fordeles mellem en lang række af velgørende organisationer, mens 25 procent går til virksomheden selv.

Den forretningsmodel fungerer allerede i Danmark, hvor næsten 150.000 danskere har hentet Engodsags browser-plugin, som sørger for, at de nethandlende bidrager til velgørenhed, når de handler i en af 350 registrerede online-butikker.

Løfter man imidlertid blikket og kigger ud over dansk nethandels grænser, og tager hele verdens onlinehandel med som potentielle bidragsydere, er konturerne til et stort, dansk iværkssættereventyr pludselig tydelige.

Og det er lige præcis et iværksættereventyr, som medstifter af Engodsag.dk, Jonathan Løw, forestiller sig.

”Al e-handel skal indeholde en donation. Vi håber, vi kan blive en dansk succeshistorie, et velgørenhedens Skype. Vi vil ud i hele verden, og det håber vi, at vi sammen med vores mange brugere kan sørge for sker,” siger han.

Ud til en hel verden

Skype bredte sig hastigt til millioner af mennesker via anbefalinger - ægte web 2.0. Det samme håber 29-årige Jonathan Løw vil ske for Engodsags browser-plugin.

”Folk vil gerne bidrage til velgørende organisationer. De kan endda selv vælge, hvem de ønsker at støtte. Det er de mange danske brugere, vi har indtil nu, også et bevis på. Sammenlignet med udlandet giver danskerne endda meget mindre til velgørenhed, så det internationale potentiale er enormt,” siger han

I løbet af sommeren lanceres Engodsag i USA og seks europæiske lande, nemlig Sverige, Holland, Italien, Tyskland, England og Frankrig.

”Vi skal bruge yderligere investeringer til vores udenlandske projekt, og vi skal tage et skridt ad gangen. I Danmark har vi vist, at vi kan samle mange penge ind,” siger Jonathan Løw.

Engodsag.dk har allerede aftaler med 5.000 internetbutikker globalt og med store virksomheder som Dell og Iceland Air. Over 350 hjælpeorganisationer modtager støtte.

"Vi skal have fat i de almindelige brugere og have dem til at synes, det er en god idé, så vi satser på viral markedsføring,” siger Jonathan Løw.

Streger på en café

De første streger til Engodsag blev tegnet på en café i Århus af Jonathan Løw og Mads Ellegaard i 2004.

Dengang arbejde Jonathan Løw som e-handelschef for Bog & Idé, hvor han blandt andet administrerede det sociale sponsorat for Red Barnet.

Han faldt over en bog om e-handel, skrevet af Mads Ellegaard, som havde startet Notabene.net. Han kontaktede ham, og det stod hurtigt klart, at de delte mange ideer om, hvordan man kan skrue en internetbaseret forretning sammen.

”Ingen af os er teknikere, overhovedet. Vi kan ikke skrive en eneste kodelinje, men vi interesserer os meget for kommunikation og internet,” siger Jonathan Løw.

I slutningen af 2006 var forretningsplanerne så fremskredne, at det lykkedes at tiltrække to private investorer, som i dag ejer hver 15 procent af Engodsag. Jonathan og Mads deler resten med hver 35 procent ejerskab.

Donation som default

”Tanken var og er stadig, at det skal kunne betale sig for virksomheder at gøre noget godt. Samtidig skal det være nemt for både brugere og virksomheder at have god samvittighed. Vi ved også, at hjælpeorganisationerne bruger mere og mere tid på administration. Derfor er det vigtigt for dem at få nye midler, og vi bidrager med penge, de ellers aldrig havde fået,” forklarer han.

Han er glad for kåringen som årets Edison.

”Det har stor betydning, for det skaber opmærksomhed og er en anerkendelse af, at man godt kan kombinere velgørenhed og forretning. Vi kalder det social innovation.”

Et bud på fremtiden for det sociale browser-plugin kunne være et samarbejde med de store pc- og softwareproducenter.

”Måske kan man en dag købe pc’er med vores program installeret som default,” spekulerer Jonathan Løw.

Du kan læse alt om Edison-konkurrencen og se videoer med både kandidaterne og dommerne på cw.dk/edison

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Horsens

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S