Hundredtusinder kræver at Microsoft redder XP

Flere end 200.000 har skriftligt bedt Microsoft om at lade Windows XP blive på markedet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Flere end 200.000 har skrevet under i de fire måneder, der er gået, siden InfoWorld arrangerede en underskriftsindsamling.

På SaveXP.com opfordredes virksomheder og enkeltpersoner til at skrive under på en opfordring til Microsoft om at lade Windows XP blive på markedet efter den ellers planlagte slutdato for salg af produktet 30. juni.

15. maj talte indsamlingen 200.805 underskrifter, eksklusiv duplikater og falske navne.

"Vi er stolte og en lille smule forbløffede over, at så mange mennesker fra hele verden har følt så stærkt et behov for at beholde XP på markedet," udtaler chefredaktør Galen Gruman.

"Vi havde hørt brokkeri i løbet af 2007 på grund af utilfredshed over Vistas høje hardwarekrav, tvivlsomme ændringer i brugergræsneflade, langsomme ydelse og inkompatibilitet med tredjepartssoftware, men ingen ønskede tilsyneladende at tale om det offentligt. Det ændrede sig, da denne underskriftsindsamling blev lanceret 14. januar," siger han.

Vista betegnet som historisk flop

Kampagnen har forårsaget en mediestorm med indslag i de fleste større aviser og nyhedssites, på blogs og i radioprogrammer. For nyligt bemærkede Business Week for eksempel i en artikel om erhvervslivets stigende brug af Macintosh, at Windows Vista måske var et af de største flop i teknologiens historie.

En anden artikel bemærkede, at store virksomheder som General Motors og Alaska Airlines springer Vista over og venter i stedet på den næste version af Windows, der har kodenavnet Windows 7.

Og et større teknologianalysefirma har advaret, at Microsofts mange fejltrin med Vista er i færd med at sætte selve Windows-franchisen over styr.

Nægter at modtage underskrifter

For et par uger siden syntes Microsofts CEO Steve Ballmer at antyde, at virksomheden måske ville udsætte XP's slutdato – noget, der allerede var blevet gjort for et halvt år siden, da datoen blev udsat fra 31. december 2007 til 30. juni 2008, på grund af kundemodstand overfor Vista.

Microsofts PR-firma, Waggener Edstrom, var dog hurtig til at benægte, at der skulle være ændringer på vej, hvilket antydede, at de, der ønskede at beholde XP, var et lille mindretal.

Gennem sit PR-firma afviste Microsoft at mødes med InfoWorld for at modtage underskriftsindsamlingen og diskutere de af virksomhedens kunders bekymringer, der havde skrevet under.

Kun til fattige

Microsoft har gentagne gange udtalt at være tilfreds med salget af 140 millioner kopier af Vista, et tal, som analytikere og presse gentagende gange bemærker, inkluderer de kopier af Vista, der er preinstallerede på forbrugercomputere (hvor XP ikke har været en valgmulighed siden foråret 2007 hos de fleste forhandlere) samt kopier solgt til virksomheder, der har udnyttet deres ret til at 'nedgradere' deres systemer til XP. Der er ingen data om frivilligt optag af Vista.

Microsoft har forlænget XP's liv til computere under 2.000 kroner og til computere til fattige lande – ingen af disse typer computere kan køre det mere ressourcekrævende Vista.

Men Dell er gået et skridt videre ved at meddele at ville installere XP på udvalgte systemer efter 30. juni ved brug af muligheden for en nedgraderingslicens fra Microsoft, hvor en kunde betaler for Vista Business eller Vista Ultimate, men som i stedet får XP installeret.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice