Arriva går i luften med gratis internet i jyske tog

Arriva giver DSB baghjul og er i luften med gratis internet til de danskere, der rejser med selskabets tog i Jylland.

Artikel top billede

Danmarks største operatør af kollektiv trafik, Arriva, lancerer i dag gratis internet til alle, der rejser med et af trafikselskabets tog i Jylland.

”Hvis den kollektive trafik skal være et reelt alternativ til bilen, er det vigtigt hele tiden at udvikle og forbedre det produkt, man tilbyder passagerne,” lyder det fra Arrivas kommunikationsdirektør Jan Wildau.

Med dagens lancering kommer Arriva på omgangshøjde med udlandet, hvor eksempelvis de svenske statsbaner i årevis har tilbudt trådløst net mod betaling til passagerne.

Herhjemme har Lollandsbanen lanceret en aftale, der giver gratis internet til dets rejsende fra den 15. juni.

Arriva betaler gildet

Hos Arriva er internetforbindelsen gratis for alle togets passagerer, men det kræver, at man i forvejen har en e-mailadresse, der fungerer som ens brugernavn, når man logger sig på Arrivas net.

Derudover skal man registrere køn og alder.

”Det er en simpel og smidig løsning, der giver passagerer let adgang til internettet og en høj hastighed på forbindelsen,” siger Jan Wildau.

Arriva betaler gildet, men tilbyder sponsorer plads i bannerannoncer øverst og nederst på siden. Der er dog ingen fare for, at kunderne kommer til at lide under popup-reklamer, forsikrer Arriva.

Den trådløse internetløsning er leveret af britiske Movera Networks, der i Danmark er repræsenteret ved Network Zone Relations (NZR).

De tilbyder tilsammen et trådløst bredbåndsprodukt, der er kendt under navnet Moovbox.

Bygger på Turbo 3G

Teknologien bruger tredjegenerations mobilantenner, så brugeren kan køre bil, bus og tog, imens han surfer på internettet via trådløst bredbånd i køretøjet.

Arriva benytter teleselskabet 3’s netværk, der giver dækning på 98 procent af Arrivas togstrækninger. Internetforbindelsen har en hastighed på 7,2 Mbit/s og er baseret på såkaldt Turbo 3G.

”Det vil sandsynligvis give togpassagerer en hastighed på omkring 2 Mbit/s,” siger Stine Green Paulsen, kommunikationschef hos 3.

Arriva giver DSB baghjul

Der er fremover internet i alle Arrivas 29 tog, der kører 90 procent af afgangene. Det gratis internet på Arrivas tog i Jylland bliver mandag indviet af videnskabsminister Helge Sander i Bording.

Med dagens lancering giver Arriva ærkekonkurrenten DSB baghjul på internetfronten.

DSB har i flere år talt meget om internet i togene, og selskabet har indgået en aftale med TDC, der giver danskerne mulighed for at gå på nettet i InterCity- og InterCitylyn-tog mellem København H og Århus H fra primo 2009.

Det bliver dog ikke gratis. Kun på DSB 1’ er internetadgang inkluderet i billetprisen, mens rejsende på en standardbillet skal købe adgang i toget som en ekstraydelse, eller anvende et eksisterende abonnement hos TDC Hotspot.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S