Standard-eksperterne: Den pragmatiske professor

Med flere års erfaring i e-government betegner professor Kim Viborg Andersen sig selv som en praktiker i det ekspert-panel, der skal undersøge ODF og OOXML i det offentlige.

Artikel top billede

Professor Kim Viborg Andersen fra Copenhagen Business School (CBS) betegner de åbne standarder som "et stort paradigmeskifte" i den offentlige forvaltning.

Derfor glæder han sig til at deltage i det ekspert-panel, der i det næste års tid skal undersøge og vurdere brugen af dokument-standarderne ODF og OOXML i det offentlige.

"Åbne standarder er en meget spændende problemstilling for både de digitale forvaltninger og borgere. Jeg er især interesseret i den praktiske implementering, efter jeg har beskæftiget mig med e-government i mange år," forklarer Kim Viborg Andersen til Computerworld.

Han betegner sig som en pragmatisk medspiller i udvalget, der sammen med formanden for Foreningen af Kommunale it-chefer (KI) Jørgen Kristensen kan bidrage med de håndgribelige konsekvenser ude i de offentlige forvaltninger, som skal håndtere ODF- og OOXML-standarderne.

"Udvalget skal jo ikke bare drukne i juridiske og tekniske problemstillinger, men vi skal også se på, hvordan implementeringen finder sted," forklarer Kim Viborg Andersen, selv om netop jura og teknik er udset til at være kerne-områder for udvalget.

Ikke farligt

På trods af, at især OOXML-formatet har været stormombrust i opnåelsen af sin status som ISO-standard, ryster Kim Viborg Andersen ikke på hænderne, når han skal sætte sig til rette sammen med de andre standard-eksperter.

"Den omfangsrige debat viser jo bare, at der er en masse interesser forbundet med standarden. Vores opgave bliver så at trumfe rådgivning igennem på området ved hjælp af en lang række undersøgelser," siger han.

Han understreger dog, at ekspert-udvalget ikke er nedsat for træffe beslutninger men derimod på lige fod med Konkurrencestyrelsen at rådgive omkring standarderne.

Skidt og kanel

Kim Viborg Andersen sidder til dagligt på CBS' Center for Anvendt ICT, hvor Microsoft har skudt penge i at sponsorere et professorat.

Men Kim Viborg Andersen afviser, at det vil få nogen indflydelse på hans egen uafhængighed i udvalget i bedømmelsen af blandt andet Microsoft-standarden OOXML.

"Man skal nok skille skidt og kanel fra hinanden, og jeg har intet at gøre med den sponsor-aftale," bedyrer han.

Kim Viborg Andersen skal sidde i udvalget med den kommende formand Mads Bryde Andersen og CBS-kollegaen Mogens Kühn Pedersen samt Jørgen Kristensen.

Derudover videnskabsminister Helge Sander (V) i samråd med de it-politiske ordførere i dag udpeget lektor Jens Hørlück fra Århus Universitet til det femte medlem som afløser for Bo Vesterdorf, der valgte at takke nej til at sidde i udvalget.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job