Signatur-ballade sender Sander på overarbejde

Socialdemokraterne giver Helge Sander sommeren til at finde en løsning på, at forældre med børn under 15 år via en digital signatur ikke kan benytte tjenester på sundhedssites til børnene.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

I dag kan forældre til børn under 15 år ikke bestille receptpligtig medicin til deres børn på apoteket.dk eller få adgang til børnenes sundhedsdata på sundhed.dk.

Den digitale signatur, man logger ind med på siderne, indeholder nemlig ikke oplysninger om hvilke forældre, der har forældremyndigheden.

Nu skruer Socialdemokraterne bissen på over for videnskabsminister Helge Sander (V). Han skal gøre noget ved problemet nu, lyder det.

"Jeg vil nu give ham muligheden for at arbejde med dette hen over sommeren, og er der ikke sket noget inden, vil jeg tage initiativ til et samråd om problemstillingen i august eller september," siger socialdemokraternes Benny Engelbrecht.

Han mener, at ministeren ikke vil gøre nok for at løse problemet.

Konklusionen er socialdemokraten kommet frem til, efter ministeren i et svar til Folketinget har forklaret, at en løsning ikke ligger lige for.

Tidligere har ministeren sagt, at adgangen til apoteket.dk skal ordnes, men nu har ministeren talt med sine embedsmænd om sagen.

Og ministeren må erkende, at både persondataloven og cpr-registerets manglende oplysninger kan være en barriere for en løsning.

Ifølge ministerens embedsmænd må personoplysninger på børnene nemlig íkke knyttes direkte til signaturen, ligesom cpr-registret først fra 2004 har registreret forældremyndig-oplysninger koblet til forældrenes cpr-numre.

Udbud på vej

Den digitale signatur er netop nu i udbud.

Om denne problemstilling er en del af den dialog-baserede udbudsproces, er uvist.

Under processen har IT- og Telestyrelsen og TDC og PBS' fælles bydende selskab ikke haft den store talelyst.

Hos sundhed.dk bliver problemstillingen taget op på det kommende bestyrelsesmøde.

Portalen har dog tidligere givet udtryk for, at den digitale signatur er nøglen til løsningen af problemet.

Helge Sanders svar

Helge Sanders svar i Folketinget:

Spørgsmål 655

Vil ministeren redegøre for, hvorfor børn under 15 år ikke er tilknyttet forældres digitale signatur i henhold til artikel i Computerworld den 23. april 2008?

Svar: Jeg er meget enig i, at det er en væsentlig problemstilling, der beskrives i artiklen i Computerworld fra 23. april 2008.

Jeg har derfor drøftet problemstillingen med mine embedsmænd, og jeg vil gerne starte med at understrege, at der ikke findes nogen nem løsning.

Den digitale signatur er et tilbud til den enkelte borger om en entydig personlig elektronisk identitet, der for eksempel kan anvendes til elektronisk underskrift og identifikation i forbindelse med anvendelse af digitale selvbetjeningsløsninger.

Der er ikke tilknyttet yderligere information eller funktioner til signaturen.

Det skyldes for det første, at de informationer som signaturen indeholder, er offentligt tilgængelige, hvorfor signaturen ikke kan indeholde personfølsomme oplysninger eller CPR-numre. Det ville være i strid med Persondataloven.

For det andet er selve signaturen baseret på internationale standarder, der definerer, hvad signaturen skal indeholde. På linie med andre landes digitale signaturer er omfanget af informationer indeholdt i signaturen minimeret med henblik på at skabe størst mulig interoperabilitet mellem signaturer.

Et ønske om at koble forældre og børns CPR-numre er derfor en problemstilling, der skal adresseres i den enkelte it-løsning med den digitale signatur som nøgle.

Der er imidlertid en række udfordringer forbundet hermed. For eksempel er forældremyndighed først systematisk registreret i CPR-registret efter 2004, hvilket betyder, at der ikke på nuværende tidspunkt er et fuldstændigt grundlag for en kobling mellem forældres og børns CPR-numre. Endvidere er der en række begrænsninger i adgangen til oplysninger i CPR-registret navnlig for private virksomheder.

Jeg har taget initiativ til, at mulighederne for en løsning på baggrund af det eksisterende datagrundlag og under gyldig hensyn til Persondataloven mv. undersøges nærmere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job