Se brevet til ministeren

Tilbage til artiklen: 15.000 danske firmaer kræver jobkartel-forbud.

Kære Claus Hjort Frederiksen

I min egenskab af formand for Liberale Erhvervs Råd (LER), der er en interesseorganisationer for over 15.000 selvstændige liberale erhvervsudøvere i Danmark, såsom advokater, dyrlæger, læger, psykologer etc., retter jeg denne henvendelse vedr. dit lovforslag om jobklausuler.

Jeg har med stigende bekymring fulgt sagen og debatten omkring de ”hemmelige jobklausuler”.

Som medindehaver af et advokatfirma her i København er jeg bekendt med deres eksistens og anvendelse og har i helt specifikke situationer fundet, at sådanne aftaler i relation til et konkret samarbejde med en konkret erhvervsdrivende kan have en rimelig begrundelse.

Og i de situationer er de berørte medar-bejdere blevet orienteret herom.

Af debatten i dagspressen er der klare indikationer for at jobklausuler åbenbart bliver anvendt i et langt større omfang end jeg har været opmærksom på og at disse klausuler dels hemmeligholdes konsekvent for de berørte medarbejdere og dels tilsyneladende også har meget brede dækningsområde; dvs. de omfatter mange medarbejdere i forhold til mange virksomheder.

Liberale Erhvervs Råd har siden etableringen i 1972 bl.a. haft som målsætning at arbejde for og sikre at der er en fair, lige, loyal og retfærdig konkurrence inden for de liberale erhvervsområder når det fx gælder at kunne rekruttere, ansætte og fastholde medarbejdere i virksomhederne.

Med baggrund i den store opmærksom-hed der er blevet rettet mod anvendelsen af (hemmelige) jobklausuler har LER drøftet anvendelsen heraf og Rådet konkluderede, at jobklausuler kan sætte denne konkurrence ud af kraft.

Dette samt det forhold at det er muligt (fortsat) at holde dem hemmelige for de berørte finder Rådet er en helt uacceptabel situation i et moderne samfund som det danske.

Det er derfor mit formål med dette brev at henlede din opmærksomhed på, at LER, repræsenterende over 15.000 indehavere af liberale erhvervsvirksomheder i Danmark, finder, at det er nødvendigt at der omgående gennemføres en lovregulering af området, således at anvendelsen af jobklausuler bliver fuldt transparent for de berørte medarbejdere og begrænses maksimalt.

Et totalforbud vil være den bedste løsning samt det nemmeste at administrere. Såfremt dette ikke er politisk realisabelt bør loven dog som minimum omfatte alle nuværende og kommende aftaler, ligesom en overtrædelse skal kunne sanktioneres.

Med venlig hilsen
Kim Utzon Jybæk,
LL.M., advokat (H)
Formand for Liberale Erhvervs Råd

Tilbage til artiklen: 15.000 danske firmaer kræver jobkartel-forbud.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis