Artikel top billede

Bredt flertal bag forbud mod hemmelige jobkarteller

Et bredt flertal i Folketinget finder sammen om en betænkning til en lov, der skal forbyde de hemmelige jobkarteller. Ministeren har måtte give sig på flere punkter.

Senere i dag fremlægges en fælles betænkning til det lovforslag, regeringen præsenterede tidligere på året.

Der er skrevet en lang række ændringer ind, oplyser arbejdsmarkedsordfører Thomas Adelskov fra Socialdemokraterne.

Han oplyser endvidere, at udover Socialdemokraterne har SF, Radikale og Dansk Folkeparti tilkendegivet, at de vil støtte det nye forslag.

Blandt de ændringer, der er føjet ind, er, at der kun skal være en overgangsperiode på et år for de hemmelige aftaler.

Altså ikke fem år, som beskæftigelsesministeren mente, at Grundloven foreskrev.

Desuden bliver der ikke frit slag indenfor vikarbranchen, der i det oprindelig forslag var helt undtaget forbuddet mod at lave hemmelige aftaler.

"Der er flere ting, der bliver skrevet ind i fortolkningen af loven. Der er tale om en stramning," siger Thomas Adelskov.

Ordføreren forklarer, at der fortsat forhandles, men at det er højst usandsynligt, at forhandlingerne skulle bryde sammen.

Politisk punktum

Dermed lader der til at blive sat et politisk punktum i den langstrakte sag om hemmelige jobkarteller.

Sagen startede helt tilbage i 2004, da beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen sagde, at han ville aftalerne til livs.

Siden har blandt andre Computerworld afsløret mange hemmelige aftaler i it-branchen.

Ministeren fremlagde da også i 2007 et lovforslag, der skulle aftaler til livs.

Men efter massiv kritik fra fagforeninger trak Dansk Folkeparti støtten til ministerens forslag, og det blev trukket tilbage.

Det er derfor det andet lovforslag, regeringen fremlægger i den juridisk indviklede sag.

Regeringen fik kritik fra Advokatrådet og andre jurister, der mente, at det oprindelige lovforslag ikke ville have den ønskede effekt.

Forslaget mødte også politisk modstand, især da ministeren i et notat fremførte, at Grundloven beskyttede de hemmelige aftaler i fem år.

Men nu har oppositionen øjensynligt fået forhandlet en række stramninger og ændringer på plads.

Dermed kan man forvente politisk ro i sagen.

På den juridiske front kæmper fagforeningen Prosa dog fortsat mod IBM.

Den sag forventes afsluttet inden årsskiftet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere