EU’s teleministre afviser plan om tilsynsmyndighed

De 27 teleministre i EU aviser enstemmigt kommissær Viviane Redings planer om at oprette en slagkraftig tilsynsmyndighed for teleindustrien.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Samtlige 27 teleministre i EU giver teknologi-kommisær Viviane Reding en kold skulder i hendes planer om at oprette en central tilsynsmyndighed for teleindustrien.

Ministrene er mere begejstrede for andre elementer af Viviane Redings reformplaner - blandt andet hendes seneste ide om at udsende retningslinjer til teleindustrien for at sikre et fair investeringsafkast og deling af næste generations tele-infrastruktur.

Viviane Redings vision om én europæisk tilsynsmyndighed blev præsenteret sidste år som en del af hendes forslag om at reformere den europæiske telelovgivning.

Europæisk modstykke

Hendes plan blev fremlagt som et europæisk modstykke til det amerikanske Federal Communications Commission og var et centralt punkt i hendes reformpakke.

Det ville kombinere ENISA’s – EU’s organisation for it-sikkerhed – rolle med et overblik over telemarkedet i én overstatslig myndighed.

Men fjendtligheden mod hendes plan er vokset, især blandt de nationale telemyndigheder, som ville blive overskygget, hvis der blev oprettet sådan et organ.

”Jeg kan se, at alle ministrene foretrækker noget mindre end det, jeg har foreslået,” lyder det fra Viviane Reding.

”Sammenlægning af den nye europæiske telemyndighed og ENISA har mødt megen modstand. Det er jeg ked af, for jeg tror, der kunne komme meget mere synergi ud af at kombinere netværksregulation med en sikkerhedsdimension. Jeg mener stadig, at det ville have været bedre kun at have én myndighed i stedet for to,” sagde hun.

Det var dog ikke kun nederlag for Viviane Reding, idet ministrene var enige i, at European Regulators Group (ERG), en sammenslutning af uafhængige europæiske telemyndigheder, skal styrkes.

”Alle er enige om, at det nuværende ERG ikke er stærkt nok til at reagere på de lovgivningsmæssige udfordringer, der følger med det voksende europæske telemarked,” sagde hun.

Kommissionen mener, at det er nødvendigt at give de uafhængige nationale telemyndigheder mulighed for at true med funktionel seperation af televirksomhedernes infrastruktur fra deres egne tele-tjenester, fordi mange stadig undlader at give fair adgang til deres netværk.

De fleste ministre er enige i kommissionens forslag.

Som kompensation til de virksomheder, der ejer det meste af tele-infrastukturen i Europa gik Viviane Reding med til at udsende nogle retningslinjer for at sikre et fair investeringsafkast i den nye infrastruktur.

Hun udsender retningslinjerne efter sommerferien.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse