Artikel top billede

CSC-opgradering sendte politiregister til tælling

Sidste uges problemer med politiets vigtige kriminalregister skyldtes en opgradering hos CSC. Nu undersøger leverandøren årsagen.

Politiet havde ikke adgang til kriminalregisteret fra mandag til onsdag midnat i sidste uge. Det lukkede register skyldes en fejl hos CSC, der driver registeret for politiet.

Samtidig med, at CSC i fredags var nødt til at lave en nedlukning af Skats systemer, kom det frem, at politiet også har haft problemer med systemer hos CSC.

Leverandøren understreger dog over for Computerworld, at der er tale om to helt forskellige problemer, der ramte samtidig.

Fritjof Lind, der er direktør for CSC's offentlig sektor opgaver, forklarer, at fejlen hos politiet opstod i forrige weekend, da CSC havde en af fire årlige hardware-opdaterings weekender.

Ifølge Fritjof Lind var det en opgradering af operativ systemet på mainframen, som forårsagede problemerne, og da CSC mandag morgen konstaterede problemet, blev systemet lukket.

"Det betyder desværre, at man ikke kan få adgang til de data, man skal bruge i kriminalregisteret. Vi gør det for ikke at ødelægge mere og få lavet nogle rettelser," konstaterer Fritjof Lind.

Vigtigt register

Politiet måtte altså undvære adgangen til det vigtige register helt frem til midnat onsdag.

Kriminalregisteret bruges blandt andet til at slå efterlyste personer op og betegnes af vicerigspolitichef Peter Carpentier som afgørende i politiets arbejde.

Fritjof Lind forklarer, at CSC alligevel vurderede, at det var den bedste løsning.

"Her vurderede vi, at det kunne repareres hurtigt. Og det er faktisk den normale procedure, der er ved sådan nogle hændelser," siger Fritjof Lind.

Fritjof Lind fortæller, at sidste uges problemer med politiets systemer skal undersøges, blandt andet fordi Rigspolitiet har bedt om en redegørelse.

Direktøren fortæller desuden, at problemerne overraskede CSC, fordi hardwareopgraderingerne plejer at være uproblematiske, og kriminalregisteret normalt kører meget stabilt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere