Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck)

Jørgen Bardenfleth, Microsoft: Vær påpasselig

Tilbage til artiklen: Danske topchefer: Sådan sikrer vi os mod snushaner.

Jørgen Bardenfleth, administrerende direktør for Microsoft Danmark, cirka 25 rejser årligt.

”I Microsoft har vi en policy om, at vi skal udvise omtanke og beskytte vores data, men derudover har vi ingen klare regler på dette område,” siger Jørgen Bardenfleth.

Han understreger dog, at problemet skal tages alvorligt – både når det handler om at føre fortrolige samtaler, og når det handler om at skrive fortrolige mails, når man er ude blandt andre mennesker.

”Jeg har selv oplevet at overhøre vigtige samtaler i et fly,” siger han.

Jørgen Bardenfleth mener, at det især på lange flyrejser er helt i orden at bruge nogle timer på at få noget arbejde til side.

”Og det mener jeg sagtens, at man kan. Men man skal være påpasselig,” siger han.

Jørgen Bardenfleth peger på, at der findes særlige filtre, der gør, at man alene kan læse skærmens indhold, hvis man befinder sig lige foran den.

”Der er da også nogen i Microsoft, der anvender dem, men vi har ikke nogen policy om, at man skal bruge dem. Vores policy er alene, at man skal beskytte sine data. Og hvis det kræver, at man får sådan en skærm, så får man selvfølgelig sådan en,” siger han.

Tilbage til artiklen: Danske topchefer: Sådan sikrer vi os mod snushaner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere