Claus Hougesen, Topnordic: Er nødt til pc-arbejde

Artikel top billede

Tilbage til artiklen: Danske topchefer: Sådan sikrer vi os mod snushaner.

Claus Hougesen, koncernchef TopNordic. 100 rejsedage om året.

”Jeg kigger mig meget grundigt omkring, inden jeg går i gang med noget. Og så behandler jeg kun småsager på flyet,” lyder det fra Claus Hougesen.

Med omkring 100 rejsedage om året kan han ikke følge ordentligt med i driften af selskabet, hvis han ikke kan læse email eller andet, mens han sidder på et fly.

”Jeg har arbejdet på min bærbare computer i hvert fald 400-500 gange på et fly, og der er aldrig sket noget. Men man skal da være forsigtigt – ikke mindst fordi vi jo nu er blevet børsnoteret,” siger han.

Det største problem er med præsentationer, som skal forberedes. Dem gennemgår han ofte i flyet, og de stor ofte med store bogstaver, som lyser godt op i landskabet.

”Men så plejer jeg at skrue ned for lyset på skærmen og vippe den godt ind imod mig, og så kigger jeg mig grundigt omkring for at se, om der er nogen, der kigger,” siger han.

Desuden er han omhyggelig med ikke at hive brandfarlige emner frem ude i det offentlige rum.

”Alle ting med frasalg, opkøb, personalesager og hiring og firing er helt forbudt at trække frem i et fly. Det er kun småsager, der bliver behandlet,” siger han.

TopNordic har ingen nedskrevne regler om, hvor og hvornår man må trække fortrolige selskabs-oplysninger frem.

”Vores tilgang er mere værdibaseret. Og her indgår det, at man skal opføre sig ordentligt og tænke sig om,” siger Claus Hougesen.

Tilbage til artiklen: Danske topchefer: Sådan sikrer vi os mod snushaner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at gennemføre IT-anskaffelser for Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-specialist til bruger- og rollestyring

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/Restore-specialist søges til at sikre vores kritiske data

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job