Artikel top billede

Yahoo siger nej til nyt tilbud fra Microsoft

Yahoo har takket nej til endnu et tilbuddet fra Microsoft og Icahn. Tilbuddet lokkede med flere milliarder for eksklusivretten til søgemaskinens annonceindtægter. Yahoo kalder tilbuddet latterligt.

Yahoo sagde nej til annonce-milliarder, da søgemaskinen i lørdags takkede nej til et forhøjet tilbud fra Microsoft og skarpretter-investoren Carl Icahn.

Microsoft og Icahn forhøjede den pris, som de ville betale for eksklusivretten til Yahoos annonceindtægter.

Microsoft og Icahn tilbød denne gang en årlig sum på 10,8 milliarder kroner alene for retten til Yahoos reklame-indtægter i de kommende fem år.

Aftalen kunne forlænges med yderligere fem år. Det skrivers nyhedsbureauet Reuters.

Tidligere har Microsoft forsøgt at erhverve sig en 10-årig eksklusiv ret til Yahoos reklameindtægter. Men Microsoft kunne på det tidspunkt kun tilbyde Yahoo økonomiske garantier for de første tre år af aftalen, skriver Reuters.

Latterligt tilbud

Ifølge BBC fik Yahoo blot 24 timer til at overveje det nye tilbud, og der var ingen mulighed for yderligere forhandlinger.

Ifølge Yahoos bestyrelsesformand, Roy Bostock, var vilkårene helt uacceptable for Yahoos aktionærer.

"Det er latterligt at tro, at vores bestyrelse vil takke ja til sådan et tilbud. Denne underlige og opportunistisk alliance mellem Microsoft og Carl Icahn tjener alt andet end Yahoo-aktionærernes interesser," meddeler Roy Bostock i en pressemeddelelse.

Siden Microsofts sidste opkøbsforsøg har Yahoo valgt at tegne en ikke-eksklusiv annonceaftale med Google, der stiller Yahoo en årlig indtægt på 800 millioner dollars i udsigt.

Carl Icahn ejer i øjeblikket cirka fem procent af aktierne i Yahoo.

Læs alle Computerworlds artikler om kampen om Yahoo.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere