Ciscos John Chambers surfer videre til næste bølge

ComputerViews: Cisco leverede i går et regnskab, der viser at trælse tider godt kan være frugtbare. Den næste store bølge ligger fem til ti år ude i tiden.

Artikel top billede

ComputerViews: Som topchef i Cisco er en af John Chambers' hovedopgaver at tale med kunder. Det bruger han mere end halvdelen af arbejdstiden på. Og om tre år forventer han at møde flere kunder, men rejse mindre.

Det er naturligvis et godt salgsargument ikke bare for Ciscos professionelle videomøder, der starter ved 300.000 dollars pr installation, men for unified communications i det hele taget. Det handler om den næste store bølge.

Erhvervslivet har allerede indkasseret afkastet af investeringer i erp, crm og e-mail. Nu skal web 2.0 og samarbejdsløsninger sikre virksomhederne fleksibilitet og hastighed i udvikling, produktion og salg, som skaber den produktivitetsfremgang, der er nødvendig for at holde sig foran konkurrenterne.

Video er killer-applikationen i samarbejdsværktøj. At kunne se hinanden er helt afgørende for at fremme anvendelsen af samarbejdsværktøjer. Reducerede rejseomkostninger er en sidegevinst, mens hovedgevinsten alt andet lige er en øget frekvens af møder, hvor folk samarbejder og dermed skaber innovation.

Klassisk klemme

Men for at nå dertil skal Cisco og konkurrenterne i branchen gennem den klassiske it-klemme, der på én gang stiller krav om at håndtere stadig større teknologisk kompleksitet og levere øget brugervenlighed, så selv direktionen kan anvende samarbejdsværktøjerne.

"Web 2.0 og samarbejdsværktøjer bliver de største drivkræfter i vores forretning på fem til ti års sigt," sagde Ciscos topchef John Chambers i forbindelse med fremlæggelsen af regnskabet tirsdag nat dansk tid.

Et regnskab der viste, at trælse tider godt kan være frugtbare - så længe man blot er storleverandør af teknologi til det globale internet fra det trådløse hjemmenetværk til de største datacentre.
For første gang i selskabets godt 25 årige historie lå omsætningen i det seneste kvartal over ti milliarder dollars. Hele det netop afsluttede regnskabsår viste en stigning i omsætningen på ti procent og en vækst i indtjeningen på 4,4 procent.

Siden midten af 1990-erne er Cisco lykkes med gennem partnerskaber og opkøb at udvikle sig frem til næste bølge, mens eksisterende produkter har leveret indtjeningen i knapt så gode tider.
Det er den teknik John Chambers vil fortsætte med. Han ser både Cisco som partner med de store som IBM, Microsoft og Intel, samtidig med, at opkøb af både store og små virksomheder fortsætter.

Til nyhedstjenesten CNet sagde han således i går, at hans favorit opkøb er en lille virksomhed med et banebrydende produkt, som de lige er klar til at gå på markedet med. Et eksempel som Cisco selv fremhæver i regnskabsmeddelelsen er købet af danske DiviTech i juni.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S