It-koks koster Danske Bank 30.000 kunder

28.000 privatkunder og 2.200 erhvervskunder forlod Danske Banks finske opkøb, Sampo Bank, i kølvandet på it-omlægningen af banken. Samtidig har banken brugt 80 millioner på at kompensere kunderne.

Artikel top billede

Regningen stiger og stiger for Danske Banks overflytning af finske Sampo Bank til en fælles it-platform. Alt i alt kan ekstraregningen ende på over 400 millioner kroner, hvis både kompensation, budgetoverskridelser og tabte kunder regnes med.

Det, der først lignede en relativt smertefri overflytning af finske Sampo Bank til Danske Banks systemer, viste sig at give betydelige problemer for bankens kunder.

Nu betaler banken prisen.

Problemerne har ifølge Danske Banks halvårsregnskab, som er blevet fremlagt i dag, betydet at 28.000 privatkunder og 2.200 erhvervskunder har forladt banken.

Sampo Banks kunder havde problemer med deres netbankløsninger og ikke mindst med deres betalingskort.

Danske Bank skriver i regnskabet, at drift og kundeservice endnu ikke er tilfredsstillende i Sampo Bank, men der er sket væsentlige forbedringer.

For at kompensere bankens kunder har banken ladet være med at opkræve gebyrer. Det har ind til videre kostet banken 45 millioner kroner i andet kvartal, og forventningen er, at det kommer til at koste yderligere 35 millioner kroner i tredje kvartal.

Desuden har Sampo Bank udbetalt individuel kompensation for fire millioner kroner. Regningen kommer altså til at lande på godt 84 millioner kroner.

Flere problemer

Selve integrationen af Sampo Bank til Danske Banks systemer har ifølge halvårsregnskabet indtil nu kostet godt 1,6 milliarder kroner og betegnes som et af Nordeuropas største integrationsprojekter.

De 1,6 milliarder kroner svarer til det samlede budget for integrationen, som strækker sig ind i 2009. Dermed kommer integrationen til at sprænge budgettet. I den oprindelige plan for projektet var der budgetteret med udgifter for 300 millioner kroner næste år.

Danske Bank har ud over problemerne omkring integrationen også været ramt af de problemer, der i foråret ramte IBMs datacentre i Danmark. Problemerne betød, at de finske kunder ikke kunne bruge deres betalingskort.

På det tidspunkt kaldte Danske Bank tidspunktet for problemerne "ekstremt uheldigt", da banken var ved at rette op på de problemer, som var forårsaget direkte af implementeringen af den nye platform.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job