It-koks koster Danske Bank 30.000 kunder

28.000 privatkunder og 2.200 erhvervskunder forlod Danske Banks finske opkøb, Sampo Bank, i kølvandet på it-omlægningen af banken. Samtidig har banken brugt 80 millioner på at kompensere kunderne.

Artikel top billede

Regningen stiger og stiger for Danske Banks overflytning af finske Sampo Bank til en fælles it-platform. Alt i alt kan ekstraregningen ende på over 400 millioner kroner, hvis både kompensation, budgetoverskridelser og tabte kunder regnes med.

Det, der først lignede en relativt smertefri overflytning af finske Sampo Bank til Danske Banks systemer, viste sig at give betydelige problemer for bankens kunder.

Nu betaler banken prisen.

Problemerne har ifølge Danske Banks halvårsregnskab, som er blevet fremlagt i dag, betydet at 28.000 privatkunder og 2.200 erhvervskunder har forladt banken.

Sampo Banks kunder havde problemer med deres netbankløsninger og ikke mindst med deres betalingskort.

Danske Bank skriver i regnskabet, at drift og kundeservice endnu ikke er tilfredsstillende i Sampo Bank, men der er sket væsentlige forbedringer.

For at kompensere bankens kunder har banken ladet være med at opkræve gebyrer. Det har ind til videre kostet banken 45 millioner kroner i andet kvartal, og forventningen er, at det kommer til at koste yderligere 35 millioner kroner i tredje kvartal.

Desuden har Sampo Bank udbetalt individuel kompensation for fire millioner kroner. Regningen kommer altså til at lande på godt 84 millioner kroner.

Flere problemer

Selve integrationen af Sampo Bank til Danske Banks systemer har ifølge halvårsregnskabet indtil nu kostet godt 1,6 milliarder kroner og betegnes som et af Nordeuropas største integrationsprojekter.

De 1,6 milliarder kroner svarer til det samlede budget for integrationen, som strækker sig ind i 2009. Dermed kommer integrationen til at sprænge budgettet. I den oprindelige plan for projektet var der budgetteret med udgifter for 300 millioner kroner næste år.

Danske Bank har ud over problemerne omkring integrationen også været ramt af de problemer, der i foråret ramte IBMs datacentre i Danmark. Problemerne betød, at de finske kunder ikke kunne bruge deres betalingskort.

På det tidspunkt kaldte Danske Bank tidspunktet for problemerne "ekstremt uheldigt", da banken var ved at rette op på de problemer, som var forårsaget direkte af implementeringen af den nye platform.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S