USA i lobby-offensiv mod EU

Verdens største lobby-organisation, U.S. Chamber of Commerce, har sendt sin ACTA-ønskeliste til EU-Kommissionen.

Artikel top billede

Med over tre millioner virksomheder under paraplyen, er U.S. Chamber of Commerce verdens største lobbyistgruppe. www.uschamber.com

I forbindelse med forhandlingerne om en ny international handelsaftale, som går under navnet Anti-Counterfeit Trade Agreement (ACTA), har EU-Kommissionens Generaldirektorat for Handel modtaget kommentarer og forslag fra en række organisationer.

En procedure, der modsvarer amerikanernes fremgang, som Computerworld tidligere har skrevet om.

Transatlantisk

En af de organisationer, der har indsendt kommentarer og forslag til EU, er det såkaldte Gobal Intellectual Property Center. Et navn som blandt andet dækker over den amerikanske lobbyorganisation U.S. Chamber of Commerce. Og det er ikke bare hvilken som helst organisation.

Med over tre millioner virksomheder under paraplyen, er U.S. Chamber of Commerce nemlig intet mindre end verdens største lobbyistgruppe.

Kræver drastiske tiltag

Blandt forslagene fra USCC finder man punkter, som svarer til nogle af de forslag, Computerworld tidligere har omtalt, samt nye tiltag i kampen mod pirater.

Eksempelvis skal det ifølge U.S. Chamber of Commerce, være muligt at få udleveret kriminelle, som handler med varemærkekopier.

Gamle kendinge

Af forslag, som allerede har været præsenteret overfor USA's handelsrepræsentanter, finder man ønsket om, at det skal være lige ulovligt at downloade ulovligt materiale, uanset om det er for profit eller ej. Altså en skærpelse af konsekvensen, hvis man downloader uden at videredistribuere.

Strammere grænseregler, mulighed for at konfiskere og mindre vægt på privatpersoners rettigheder, er også med på listen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos