Nu er OOXML på vej mod målet

Fire klager om ISO's godkendelsesproces af OOXML er blevet nedstemt. Godkendelsen af standarden fastholdes derfor af ISO, og arbejdet fortsætter.

Artikel top billede

(Foto: computerworld norge)

Standardiseringsorganisationerne i henholdsvis Brasilien, Venezuela, Indien og Sydafrika har ikke fået tilstrækkelig medhold i deres appeller over den internationale proces, der ledte frem til den endelige godkendelse af OOXML-standarden som en ISO/IEC-standard.

Godkendelsen af standarden fastholdes således. Det skriver både Dansk Standard og ISO på deres websteder.

De fire appeller knyttede sig alle til procedureforhold i den såkaldte fast track-godkendelse af dokumentformatet.

Resultatet af afstemningen i ISO's tekniske bestyrelse var, at seks stemte for at afvise appellerne og seks stemte for at imødekomme dem. Dermed blev appellerne ikke imødekommet, idet dette kræver 2/3 flertal.

I IEC's tekniske bestyrelse var der et flertal på 2/3 for ikke at imødekomme appellerne.

Processen fortsætter

ISO kan således fortsætte arbejdet med den endelige udgivelse af OOXML som en ISO/IEC-standard.

Dette indebærer, at ISO/IEC udgiver den endelige OOXML-standard med de rettelsesforslag, der blev besluttet på Ballot of Resolution Group-mødet i Geneve.

En internationale komite mødes 28. september i Korea, hvor der skal tages stilling til det videre vedligeholdelsesarbejde for OOXML og håndteringen af eventuelle fremtidige fejlmeddelelser.

Forslaget til vedligeholdelsesarbejdet er hen over sommeren blevet udarbejdet af en international arbejdsgruppe, hvor Danmark har deltaget.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job