Lene Espersens it-flagskib udskudt igen

Domstolsstyrelsens store modernisering af tinglysningen bliver først klar til januar. Den nye forsinkelse skal give tid til at gennemteste systemet.

Artikel top billede

Et af de mest ambitiøse danske it-projekter målt efter international målestok er endnu engang blevet forsinket. Den digitale tinglysning, som skulle være taget i brug for et halvt år siden, er igen blevet forsinket. Nu skal den ansvarlige minister, justitsminister Lene Espersen (K), og Folketingets finansudvalg informeres om forsinkelsen.

Forsinkelsen kommer, efter systemet, som skulle stå klar lige efter påske, ikke var færdigt. Leverandøren CSC fik skylden for problemerne, men denne gang understreger Domstolsstyrelsen, at CSC ikke er årsag til den ekstra forsinkelse.

Projektet, som i alt koster i omegnen af 350 millioner kroner, holder ifølge Domstolsstyrelsen tidsplanen, men for at sikre at systemet er gennemtestet. Det er især samspillet med de nye systemer, der skal tages i brug i banker og kreditinstitutioner, som skal tjekkes.

"En sikker kobling mellem systemerne er helt afgørende, for man skal huske på, at der er meget betydelige værdier involveret i tinglysningen," siger Sørup Hansen, der er projektleder i Domstolsstyrelsen for digitaliseringen af tinglysningen, i en pressemeddelelse.

Målet er at gøre det langt hurtigere at få en tinglysning igennem systemet. I dag tager det ti dage, og med det nye system kan processen gennemføres i løbet af sekunder.

Banker i venteposition

Bankerne og realkreditinstitutterne, som i vidt omfang står for papirarbejdet, når danskerne handler med huse og fast ejendom, har sideløbende med det offentlige tinglysningsprojekt udviklet nye systemer, som skal lette arbejdet for pengeinstitutternes medarbejdere og frigøre tid til rådgivningsopgaver.

Det er samspillet mellem systemerne i banker og realkreditinstitutter og den digitale tinglysning, som skal testes i november og december. Derfor har Domstolsstyrelsen efter aftale med Finansrådet og Realkreditrådet valgt at udskyde premieredatoen på den digitale tinglysning.

Det nye system åbner efter planen 12. januar for borgerne og banker og realkreditinstitutter bliver koblet på i slutningen af januar.

Den digitale tinglysning er flere gange blevet fremhævet af Domstolsstyrelsen som et meget ambitiøst projekt, som ikke findes andre steder. Derfor bliver den digitale tinglysning, trods forsinkelserne, også den første af sin art i Europa, hvis den bliver lanceret efter den seneste tidsplan.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S