Lene Espersens it-flagskib udskudt igen

Domstolsstyrelsens store modernisering af tinglysningen bliver først klar til januar. Den nye forsinkelse skal give tid til at gennemteste systemet.

Artikel top billede

Et af de mest ambitiøse danske it-projekter målt efter international målestok er endnu engang blevet forsinket. Den digitale tinglysning, som skulle være taget i brug for et halvt år siden, er igen blevet forsinket. Nu skal den ansvarlige minister, justitsminister Lene Espersen (K), og Folketingets finansudvalg informeres om forsinkelsen.

Forsinkelsen kommer, efter systemet, som skulle stå klar lige efter påske, ikke var færdigt. Leverandøren CSC fik skylden for problemerne, men denne gang understreger Domstolsstyrelsen, at CSC ikke er årsag til den ekstra forsinkelse.

Projektet, som i alt koster i omegnen af 350 millioner kroner, holder ifølge Domstolsstyrelsen tidsplanen, men for at sikre at systemet er gennemtestet. Det er især samspillet med de nye systemer, der skal tages i brug i banker og kreditinstitutioner, som skal tjekkes.

"En sikker kobling mellem systemerne er helt afgørende, for man skal huske på, at der er meget betydelige værdier involveret i tinglysningen," siger Sørup Hansen, der er projektleder i Domstolsstyrelsen for digitaliseringen af tinglysningen, i en pressemeddelelse.

Målet er at gøre det langt hurtigere at få en tinglysning igennem systemet. I dag tager det ti dage, og med det nye system kan processen gennemføres i løbet af sekunder.

Banker i venteposition

Bankerne og realkreditinstitutterne, som i vidt omfang står for papirarbejdet, når danskerne handler med huse og fast ejendom, har sideløbende med det offentlige tinglysningsprojekt udviklet nye systemer, som skal lette arbejdet for pengeinstitutternes medarbejdere og frigøre tid til rådgivningsopgaver.

Det er samspillet mellem systemerne i banker og realkreditinstitutter og den digitale tinglysning, som skal testes i november og december. Derfor har Domstolsstyrelsen efter aftale med Finansrådet og Realkreditrådet valgt at udskyde premieredatoen på den digitale tinglysning.

Det nye system åbner efter planen 12. januar for borgerne og banker og realkreditinstitutter bliver koblet på i slutningen af januar.

Den digitale tinglysning er flere gange blevet fremhævet af Domstolsstyrelsen som et meget ambitiøst projekt, som ikke findes andre steder. Derfor bliver den digitale tinglysning, trods forsinkelserne, også den første af sin art i Europa, hvis den bliver lanceret efter den seneste tidsplan.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS