Cisco køber softwarefirma for godt en milliard kroner

Cisco køber softwareproducent for 1,1 milliarder kroner. Selskabets hovedprodukt er en rival til Microsoft Exchange.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Cisco køber e-mail og kalender software-producenten PostPath for 1,1 milliarder kroner kroner og planlægger at tilføje de nyerhvervede kompetencer til selskabets Web Ex Connect-platform.

PostPath har udviklet PostPath Server, en e-mail og exhange-server, som virksomheden betgner som enten en erstatning eller et supplement til Microsoft Exchange.

Arkiverings-udgaven af softwaren har den fordel, at den gemmer mails på en mindre besværlig måde end Exchange gør.

Virksomheden tilbyder også en version af PostPath Server for VMware.

Cisco har planer om at sælge e-mail og kalender-tjenester 'on demand' til sine kunder ved hjælp af PostPath Server.

"Vores 'cloud-baserede' model tilbyder vores kunder hurtig indsættelse og konkurrencedygtig økonomi," siger Doug Dennerline fra Cisco.

PostPath's filosofi handler om at eliminere 'middleware' og skabe fuld interoperabilitet med Microsoft Outlook, Exchange, Active Directory, ActiveSynch, BlackBerry Enterprise Server, samt mange andre applikationer.

Men virksomheden reklamerer også for sig selv som en Linux-baseret erstatning til Exchange, der erstatter nogle af de mangler, som findes i Microsoft-platformene, herunder større data-lagre og højere effektivitet i form af, hvor mange 'hits i minuttet' platformene kan håndtere.

Cisco købte WebEx sidste år med det formål, at levere 'software-as-a-service'(SAAS) tjenester. Det gælder blandt andet 'instant messaging', 'team-spaces', 'wikis' og ikke mindst deling af dokumenter.

Cisco forventer at lukke aftalen i udgangen af oktober, og dermed tilføje PostPath's 67 ansatte til Cisco's 'Collaboration Software Group'(CSG).

CSG er en del af Cisco's nyligt etablerede Software Group, som blandt andet arbejder med IOS netværksoperativsystemet, netværk og servicemanagement, kommunikation, 'policy-management' samt SAAS tjenester.

Oversat af Jimmie Gustafsson

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen