Roaming-priser rager danskerne en høstblomt

Det er priserne på hjemmemarkedet, der interesserer de danske mobilkunder, mens priserne på udlandstelefoni er af meget lille betydning, mener mobilselskaberne.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Air France)

Roaming-priserne rager danskerne en fjer, og derfor bliver roamingtaksterne ikke til et konkurrenceområde blandt de danske mobilselskaber.

De tre største spillere herhjemme ligger alle sammen inden for en afstand på fire øre for et samtaleminut fra et EU-land til Danmark.

De ligger med andre ord lige under den maksimale grænse, som EU har sat for prisen for roaming.

Og det er fint nok, for mobilkunderne interesserer sig for hjemmemarkedet, mens udlandstelefonien er underordnet, lyder det.

"Der var op til 30 kroners forskel i udlandet per minut i gamle dage, men dengang var folk fuldstændig ligeglade. At sænke prisen en øre mere bliver ikke en konkurrenceforskel, for danskerne er bare ligeglade," siger pressechef Rune Fick Hansen fra Telia.

Sonofon er billigst af de tre store teleselskaber med en pris på 4,25 kroner for et minuts samtale fra et andet EU-land til Danmark, mens henholdsvis Telia og TDC tager 4,29 og 4,28 kroner i minuttet.

Danskerne vil have andre ting

Hos TDC vurderer kommunikationsrådgiver Per M. E. Christiansen også, at danskerne interesserer sig mere for de daglige takster frem for dem, der gælder på en tur i udlandet.

"Det er nogle andre ting, som folk kigger på. SMS- og minutpriser i Danmark er langt mere interessante, fordi det er der, der er noget at spare. Hvis du rejser en uge om året, så er det ikke det, du vælger abonnement efter, og slet ikke hvis det kun er øre, der er at spare," fortæller Per M. E. Christiansen.

Europæisk loft for minutpriser

De nye minutpriser er lanceret efter krav fra EU-Kommissionen.

Siden 2006 har mobilpriserne imellem EU-lande været på dagsordenen i Bruxelles, og i 2007 kom der et europæisk loft på prisen. I lørdags blev loftet endnu engang sænket, og de danske udbydere lægger sig alle lige under loftet.

"I og med det er noget, man er forpligtet til, så er der ikke noget voldsomt incitament til at sætte prisen yderligere ned. Kursen skal regnes om og rundes ned, og så lander man på et ørebeløb, der ser pænt ud," siger kommunikationsrådigiver Per M. E. Christiansen fra TDC

Telia er en øre dyrere end TDC, og det nye prisniveau kom ikke som en overraskelse for virksomheden.

"Vi har lagt os på, hvad vi regner med niveauet bliver. Det er nok ikke her, man kommer til at se den store konkurrenceforskel," siger pressechef Rune Fick Hansen fra Telia.

Priserne for at modtage et opkald i et EU-land er den samme for de tre udbydere; 2,05 kroner.

Til kamp mod SMS-priser

Ifølge EU-kommissær for teleområdet, Viviane Reding, er minutprisen det første skridt på vejen imod et lavere prisniveau for de europæiske mobilkunder.

Hun vil fortsat gribe ind med tvang for at presse taksterne ned.

"Den næste udfordring bliver nu at skabe et enhedsmarked for roaming med tekstbeskeder og dataoverførsel. Jeg sætter min lid til, at det franske formandskab og Europa-Parlamentet vil hjælpe Kommissionen med at løse det problem meget snart," udtaler hun i en pressemeddelelse.

Viviane Reding mener, at de europæiske mobilkunder allerede nu har nydt godt af EU's indgriben.

"EU vedtog roaming-forordningen for, at borgerne frit skulle kunne tale i mobiltelefon, når de rejser rundt inden for det indre marked, uden at være bange for at få en kæmperegning. Det har betydet, at mere end 400 millioner forbrugere over hele Europa har sparet cirka 60 procent på deres foretagne og modtagne opkald under ferie- og forretningsrejser," siger hun.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S