Artikel top billede

Dommer kritiserer Larry Ellision for fusk

Oracles magtfulde topchef, Larry Ellison, kritiseres for at have fjernet bevismateriale og fremlagt urigtige resultat-opgørelser.

Computerworld News Service: Oracles topchef, Larry Ellison, har undladt at bevare e-mails samt interviews relateret til en bog kaldet 'Softwar', som skulle have været overleveret som bevismateriale i forbindelse med en retssag indgivet i marts 2001 imod selskabet.

I henhold til søgsmålet indgivet i US District Court-California påstår anklageren, at Ellison har fremlagt urigtige rapporter om selskabets finansielle resultater i finansåret 2001, ligesom han skulle have afgivet falske påstande om, hvordan økonomien påvirkede erhvervslivet og Oracles '11i Application Suite'.

Ifølge dommer Susan Illston, frembragte Oracle kun 15 e-mails sendt eller modtaget af Ellison, imens mere end 1.600 e-mails skrevet af Ellison er blevet trukket frem fra virksomhedens interne e-mail system.

"Det er umuligt at vide, om yderligere mails er blevet slettet eller ikke er blevet videregivet til domstolen. Denne usikkerhed om eksistensen af andre e-mails er netop grunden til, at alle Ellisons e-mails skulle have været gemt og videregivet til retten," skriver Illston.

Anklageren havde også ytret ønske om at modtage materiale fra interviews, som Ellison gav i perioden marts 2001 til august 2002, til forfatter Matthew Symonds i forbindelse med bogen: Softwar: An Intimate Portrait of Larry Ellison and Oracle.

Materialet blev dog aldrig udleveret til anklageren, fordi forfatteren havde skaffet sig af med den bærbare computer, der indeholdte alt interview-materialet.

Symonds har fortalt Oracles advokat, at Ellison har givet afkald på sine rettigheder til materialerne flere år tidligere.

Ifølge Illston er det dog ingen undskyldning, og Ellison kunne og burde have bevaret interview-notaterne - i det mindste indtil engang i 2003.

Illston har fastslået, at juryen i sagen vil få at vide, at de manglende materialer ville have demonstreret og bevist Ellisons viden om blandt andet problemer med Suite 11i, samt virkningerne af den økonomiske situation på Oracles forretninger, og problemer med tiltaltes prognose af situationen.

En Oracle-talskvinde sagde onsdag, at virksomheden ikke har nogen kommentarer til sagen.

Oversat af Jimmie Gustafsson




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere