Telestyrelse og netudbyder i åben krig

Internetudbyderen Comcast vil ikke acceptere, at myndighederne blander sig i, at selskabet spærrer for bestemte former for p2p-trafik. Sagen er en prøveklud for den fremtidige styring af internettet.

Artikel top billede

Internetudbyder (Comcast er i den grad raget uklar med den amerikanske telestyrelse, Federal Communications Commission (FCC), der for nylig meldte klart ud, at Comcast ikke må begrænse brugen af p2p-trafik.

Comcast, der er den næststørste internetudbyder i USA, nægter dog at føje myndighederne, og ifølge Wall Street Journal har selskabet nu appelleret kendelsen fra FCC.

Internetudbyderens argument er, at det er nødvendigt at sløve trafikken på bestemte fildelings-tjenester for at hindre, at få brugere trækker så meget på nettet, at det går ud over alle de andre.

"Vi har indgivet denne appel for at beskytte vores lovmæssige rettigheder og for at udfordre det grundlag, hvorpå FCC har fundet, at Comcast bryder loven i fraværet af standarder eller regler, som kan håndhæves," siger Vice President i Comcast David L. Cohen ifølge Wall Street Journal.

Kan få afgørende betydning

Sagen mellem Comcast og FCC er på mange måder en prøveklud for netneutraliteten eller bruddet med samme.

Diskussionerne har længe bølget frem og tilbage. Mens nogle ser en regulering af data-trafikken som det, der kan sikre nettets fremtid, ser andre netop sådan en regulering som begyndelsen på enden.

Efter at det kom frem, at Comcast begrænser fildelingsprogrammer som BitTorrent, begyndte blandt andre Electronic Frontier Foundation (EFF) at råbe op om, at netneutraliteten, hvor data uhindret kan sendes fra en computer til en anden computer, er ved at blive undermineret.

Danske internetudbydere afviser

Computerworld har tidligere spurgt de danske internetudbydere om deres holdning til at styre og blokere for bestemte trafik-typer, og her blev det afvist, at man benytter eller overvejer at benytte samme fremgangsmåde som Comcast.

"Vi gør ikke noget for at hindre anvendelsen af forskellige applikationer. Vi vil hellere løbende opgradere kapaciteten af vores netværk, så vi på den måde kan håndtere en stigende trafikmængde," lød det fra Ib Konrad Jensen, kommunikationsrådgiver hos TDC.

Comcast står dog på ingen måder alene med sine holdninger om, at det er nødvendigt at prioritere og styre de data-pakker, der sendes rundt på internettet.

For nylig argumenterede Googles internet-evangelist og modtager af Turing-prisen Vint Cerf, at data-trafikken på nettet bør reguleres, inden overfloden af data resulterer i en dårligere service for alle.

Skuffelse over Comcast

Allerede få timer efter, at Comcast havde valgt at appellere FCC's krav om, at selskabet skal stoppe sin blokerings-praksis, var formanden for FCC ude med riven.

"I lyset af Comcasts tidligere manglende afsløringer af sine styrings-redskaber over for kunderne, er det vigtigt, at Comcast svarer på de mange spørgsmål til styrings-teknikker, der stadig er ubesvarede," siger formand Kevin Marin.

Ifølge Arstechnica.com kalder formanden Comcasts seneste handling for 'skuffende'.

Der findes en række teknologier, der kan styre trafikken på nettet med hård hånd. Blandt de mest anvendte er deep packet inspection og traffic shapin, der i dag allerede er installeret i mange internetleverandørers netværk og anvendes til kapacitetsplanlægning og trafikanalyser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS