HP vil integrere EDS-service efter opkøb

HP's fyringer kommer blandt andet til at betyde en besparelse på 1,8 milliarder dollars om året. Men virksomheden har også planer om at genansætte 50 procent af de afskårne stillinger i løbet af tre år.

Artikel top billede

Computerworld News Service: HP's meddelselse om, at der vil ske fyringer efter købet af it-servicevirksomheden EDS kom ikke som nogen overraskelse, men det gjorde virksomhedens integrationsplan til gengæld.

"Det bliver en kæmpe udfordring at samle to så forskellige virksomheder," siger Ben Pring, research vice president hos Gartner.

"HP vil gerne standardisere og gøre processerne repeterbare. EDC derimod har traditionelt brugt en unik fremgangsmåde til hver kunde. EDS vil nu være nødt til at ændre sin tilgang til it-forretning, og branchen vil holde øje med, om det lykkes HP at ændre EDS' tankegang," siger han.

HP har for få dage siden mødtes med finansanalytikere for at diskutere virksomhedens planer for, hvordan integrationen med EDS skal foregå. Der kom efterfølgende stort fokus på de 24.600 stillinger, der skal skæres væk i løbet af de næste tre år.

Vil geninvestere

HP meddeler, at nedskæringerne, der udgør 7,5 procent af den samlede medarbejderstab, vil eliminere overflødigheder i corporate support og andre funktioner, og virksomheden kommer til at spare 1,8 milliarder dollars om året, når planen er gennemført.

Virksomheden har planer om at geninvestere de besparelser i virksomhedens arbejdsstyrke med en plan om at genansætte 50 procent af de afskårne stillinger i løbet af tre år.

HP flytter sin outsourcing-afdeling over til EDS, og dele af HP's konsulent-virksomhed kommer til at høre under EDS eller HP Software, der bliver omdøbt til HP Software and Solutions i november.

Det betyder, at HP's service-forretning i bund og grund vil blive kørt af EDS, siger Paul Roehrig, analytiker hos Forrester Research, og det betyder, at HP's medarbedere vil være nødt til at leve op til EDS' niveau for it-tjenester.

EDS har ligget som nummer to på listen over leverandører af it-tjenester (efter IBM) og rapporterede en indtjening på 22,7 milliarder dollars i regnskabsåret 2007. HP rapporterede en service-indtjening på 16,6 milliarder dollars for 2007, mens IBM's service-forretning indbragte omkring 54 milliarder dollars.

"HP er nødt til at tænke hurtigt, hvis virksomheden skal udnytte EDS' stærke brand. HP er nødt til at bevise sin evne til at levere på tværs af tjenester," siger Paul Roehring.

Strategisk beslutning

Bortset fra de kulturelle problemer er der også andre faktorer, der kan stå i vejen for HP's succes. Kunder der er vant til EDS' forretningsmodel vil ikke nødvendigvis sætte pris på HP's forsøg på at inkorporere sin software i sine service-tilbud.

IBM adskiller strategisk sin Global Technology Service fra sine produkttilbud og lover at forblive leverandør-agnostisk og levere den teknologi, der passer bedst ind i kundens miljø. Men mange brancheiagttagere er bekymrede over, om HP har planer om at samle sin software- og service-forretning endnu mere og sælge HP's varer sammen med tilbud om outsourcing.

"IBM har taget en strategisk beslutning for lang tid tiden, og det har givet pote," siger Ben Pring fra Gartner. "EDS-modellen er teknologi-agnostisk, og HP må forstå, at det kan være farligt at gå væk fra det."

Oversat af Mille Bindslev.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,