EU-politiker: EU stemmer om internetcensur i dag

EU-politiker frygter, at parlamentet onsdag indfører ny overvågning af internettet. Telebranche nedtoner frygten.

Artikel top billede

Parlamentsmedlem Hanne Dahl fra Junibevægelsen frygter, at telekommunikationspakken vil indføre censur og overvågning af internettet. (Foto: © EP 2007 /)

Europaparlamentet stemmer i dag om indførelsen af den såkaldte telekommunikations-pakke, som blandt andet skal gøre det nemmere for telekunder at kontrollere det produkt de køber og samtidig ventes at give mere gennemsigtighed på markedet.

Men hos Junibevægelsen frygter parlamentsmedlem Hanne Dahl, der er medlem af udvalget for Indre Anliggender, at telekommunikations-pakken vil indføre censur og overvågning af internettet i Europa.

Derfor har hun foreslået en ændring af pakken forud for onsdagens afstemning.

Ifølge Hanne Dahl lægger pakken nemlig op til, at der skal ske en form for screening af internettet, hvor man skal gå ind og kigge på godt og dårligt indhold.

"Censur kunne vi kalde det. Vi kender det fra Kina og Rusland, hvor man filtrerer internettet for at se hvilken aktivitet, der sker," siger hun.

Ifølge Hanne Dahl har man i udvalget for indre markeder diskuteret to argumenter for at indføre filtreringen af internettet. Den bløde går på muligheden for at kunne komme mobning til livs.

Det andet argument er ifølge politikeren terrorbekæmpelsen. Det nye i telekommunikations-pakken er, at man pålægger udbyderne af internetforbindelser at overvåge bruges af internettet.

"Og man siger også, at de skal have ret til at lukke for brugernes adgang til nettet, siger Hanne Dahl.

Dermed er hensigten med telekommunikations-pakken ifølge Hanne Dahl at gøre internetudbyderne i stand til at overvåge og censurere kundernes adgang til internettet.

En magt og et ansvar som danske teleselskaber ikke ønsker, og som de historisk har kæmpet indædt mod rettighedshavere gennem en stribe af restsager som eksempelvis sagen om Allofmp3.com og PirateBay.org, der ikke er afsluttet.

"Man skal bare vide, at når der i en EU-lov lægges op til at bruge en lovramme fuldt ud, så ender den altid med at blive det," siger Hanne Dahl.

Derfor er teleselskabernes kamp for at undgå at agere politi på nettet ifølge Hanne Dahl fuldstændig ligegyldig, hvis EU siger ja til pakken.

"Så vil de blive pålagt at gøre det," siger hun.

Telebranche nedtoner overvågningsfrygt

Den danske telebranche nedtoner imidlertid overraskende den frygt for overvågnining, som Junibevægelsen lægger op til.

Branchen, der ellers kæmper mod at skulle agere politi i ophavsretsmæssige sager, mener nemlig ikke, at betænkningernes tekst på nogen måde kan tolkes på en måde, så teleselskaberne risikerer eller kan tvinges til at overvåge kunderne og eventuelt afbryde deres internetforbindelse.

Det siger formand for brancheorganisationen Telekommunikationsindustrien, Jens Otteosen-Støtt.

"Jeg tror, hun er ude at overtolke lidt. Jeg er uenig med hendes fortolkning af kommissionens forslag," siger Jens Ottosen-Støtt.

Junibevægelsen har fjernet ordet 'lovlig' i forslaget, fordi det implicerer, at teleselskaberne har mulighed for teknisk at afgøre, om kundernes trafik er lovlig.

Men selvom telechef Jens Ottosen-Støtt ser det ændrede forslag som bedre end det originale, mener han alligevel, at junibevægelsen overreagerer.

"Hendes almindelige modstand mod EU som medlem af Junibevægelsen tillægger dem motiver i teksten, som der ikke er juridisk belæg for," siger Jens Ottosen-Støtt om Hanne Dahl.

Han fastslår, at branchen både ville have opdaget det og reageret, hvis der for dem at se var fare på færde.

I spørgsmålet om hvorvidt internettrafikken bør overvåges, er Hanne Dahl og den danske telebranche dog på samme linje.

"Jeg er enig med hende i, at vi ikke skal have overvågning, og at teleselskaberne ikke kan agere politi og dommer," siger teleformanden.

Opdateret

Ifølge Compuiterworlds oplysninger valgte Europaparlamentet onsdag eftermiddag med stor majoritet at lade et ændringsforslaget fra Junibevægelsen falde.

Hensigten med ændringen var at dæmme op mod fortlkningsmuligheder, der ifølge partiet kan gøre det muligt for EU at tvinge teleselskaberne til at overvåge kundernes internetforbindelser.

Telekommunikationspakken sendes nu retur til kommissionen for videre arbejde.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,