Hemmelig millionær melder sig blandt KMD's bejlere

Mogens Nørgaard og Miracle er nu også blandt de interesserede, der gerne vil købe KMD. Miracle-bossen udfordrer sværvægts-investorerne.

Artikel top billede

"Det er ikke sagt med et glimt i øjet," siger Mogens Nørgaard om sit bud på KMD. "Geg gider ikke se på, at Kunøer og amerikanske kapitalfonde overtager det og splitter det i atomer."

"Jeg vil byde på KMD, fordi det er en god forretning med et godt overskud, som har alle de kunder, man kunne ønske sig. Og jeg gider ikke se på, at Kunøer og amerikanske kapitalfonde overtager det og splitter det i atomer, som de altid gør ved ting, de overtager."

Sådan lyder begrundelsen for, at Mogens Nørgaard, direktør i Miracle, nu melder sin interesse for at købe KMD.

Mogens Nørgaard slutter sig til nogle af den danske it-branches sværvægts-investorer i gruppen af bejlere til den kommunalt ejede it-mastodont.

Tidligere har både investoren Ib Kunøe med en portefølje, der er blevet anslået til omkring 3,2 milliarder kroner, og Asger Jensby, som står i spidsen for JMI Invest, der har en portefølje på godt 3 milliarder kroner, meldt sig på banen.

Hemmelige milliarder

Og selvom tv-seerne i sidste uge kunne følge Mogens Nørgaard, der i programmet Den Hemmelige Millionær delte penge ud til velgørende projekter i Horsens, så ligger han ikke inde med nær så mange penge, som de to andre interesserede.

Det problem skulle dog ifølge Mogens Nørgaard være løst.

"Jeg har pengene. Jeg har fået tilsagn fra en kreds af investorer, der er klar med to milliarder kroner, hvis de kan få et afkast," siger Mogens Nørgaard.

Og skønt Mogens Nørgaard indrømmer, at hans bud er blevet fremprovokeret af både Ib Kunøe og Asger Jensbys interesse i KMD, så er der ikke tale om en gimmick.

"Det er ikke sagt med et glimt i øjet," lyder det tørt fra Mogens Nørgaard, som forklarer:

"Man ved, hvad der vil ske. For nogle af de investorer og kapitalfonde, der kan overtage KMD, er ligeglade med medarbejderne, og den idé, der er i forretningen, og ikke mindst kunderne," siger Mogens Nørgaard.

Lover alt

Mogens Nørgaards bud på KMD er ikke knyttet op på betingelser. Han vil lade KMD køre videre som hidtil og på den måde bevare den kultur og forretning, der er i KMD.

"Jeg lover, at når jeg har købt KMD, vil jeg lade dem være," siger Mogens Nørgaard, der henviser til, at han deler mange af de bekymringer, der er blevet luftet af blandt andet KMD's fællestillidsmand, Erik Lykke Hansen, og tidligere statsminister Poul Nyrup Rasmussen (S).

"Jeg er tilhænger af, at offentligt ejede virksomheder skal privatiseres," siger Mogens Nørgaard, som mener, at KMD har vist sin berettigelse.

"Jeg er ikke specielt tilhænger af store, tunge virksomheder. KMD har en god forretning, og selvom jeg ikke ville basere en virksomhed på samme fundament, så er det den vej, KMD er gået, og de har jo en sund forretning med en sund egenkapital," siger Mogens Nørgaard.

Og Mogens Nørgaard regner med, at hans tilbud, selvom det økonomisk ligger lavt i forhold til tidligere vurderinger af KMD's værdi, vil blive modtaget godt.

"Jeg tror, det er nok. For jeg lover jo at være sød, og så må de give mig lidt rabat på det," lyder det fra Mogens Nørgaard.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network