Linux Foundation: Slut med lukkede konferencer

Linux Foundation vil åbne dørene for en bredere kreds af it-folk.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Efter at have holdt konferencer alene for specielt indbudte open source-udviklere og community-medlemmer de to forgangne år udvider Linux Foundation nu sin event-planlægning med en konference, der fokuserer på en bredere kreds af deltagere.

Det San Francisco-baserede konsortium, der sætter standarder for Linux og arbejder for at promovere det åbne styresystem, har netop meddelt, at det næste september vil stå bag en event med navnet LinuxCon, der vil være åben for enhver, der ønsker at deltage.

Teknologier og keynotes

Den første LinuxCon vil blive afholdt i Portland, Oregon i USA, og vil fremvise teknologier og have tekniske taler og kurser og målrettede minitopmøder om emner såsom open source i enterprise-virksomheder, mobilitet og indlejrede systemer.

LinuxCon vil finde sted samtidig med Linux Foundations anden årlige Linux Plumbers Conference, en tidligere planlagt event for lederne af open source-udviklingscommunity'et.

"Folk, der har deltaget i vores andre events, har efterspurgt en konference som LinuxCon, heriblandt medlemmer af konsortiet, som gerne vil åbne det for et bredere publikum," siger Linux Foundations executive director, Jim Zemlin.

Konsortiets årlige Collaboration Summit, som senest blev afholdt i april, er skabt til at samle en lille gruppe af ledere fra open source-miljøet for at arbejde med de emner og udfordringer, som miljøet står over for.

Åben for alle og enhver

I næste måned i New York vil Linux Foundation afholde indvielsen af sin End User Collaboration Summit, som er en lignende event kun for inviterede, der dog sigter efter at facilitere samarbejde mellem Linux-brugere og -udviklere.

LinuxCon vil derimod være en større og mere inkluderende event, mener Zemlin.

"Den vil være åben for enhver," udtaler han og tilføjer, at den ny konference vil have "et bredere fokus, end nogle af vores andre events har."

Zemlin udtaler også, at LinuxCon er blevet grundlagt som en reaktion på tendenser inden for it-konferencer, der er begyndt at hælde mod at facilitere, at brugere kan netværke samt at tilbyde teknisk træning og undervisning i stedet for blot at indeholde glittede udstillinger og markedsføringsfremstød fra leverandører.

"Det har ladet vente på sig, men jeg tror, at vi alle kan erkende, at dagene med de enorme handelsmesser går på hæld," siger han.

Joe "Zonker" Brockmeier, community manager for open source-projektet OpenSUSE, skriver i en udtalelse, at han forventer, at LinuxCon vil "opfylde et kritisk behov" i open source-miljøet.

"Vi har ikke et eneste forum, hvor Linux-bidragydere og -brugere kan samarbejde om rigtige emner på alle niveauer," tilføjer han.

Linux Foundation blev skabt først på året i 2007 gennem fusionen af Open Source Development Lab og Free Standards Group, som var de daværende to største fortalere for Linux.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,