Kort nyt: Danskere forlader Bilbasens bestyrelse

Karsten Ree, Frank Ludvigsen og Claus Hovge Andersen trådte i mandags alle ud af Bilbasens bestyrelse, fremgår det af Erhvervs- og Selskabsstyrelsens hjemmeside. Dermed sætter eBay sit klare fingeraftryk på e-markedspladsens bestyrelse.

Imens de tre danskere trådte ud, indtrådte tre udenlandske bestyrelsesmedlemmer. Rafik Bawa, der er bosat i USA, blev nyt medlem sammen med Lawrence Charles Illg og Patrick Luke Kolek, som begge er bosat i Amsterdam i Holland.

En hurtig Google-søgning afslører, at Rafik Bawa er advokat, mens der ikke foreligger oplysninger om de to andre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere