50 it-pionerer: 31-35

Tilbage til oversigten

31. Meg Whitman
Meg Whitman er tidligere CEO for eBay. Hun begyndte at arbejde for auktionssiden, da det var i sin vorden, og i løbet af en periode på 10 år har hun udviklet den til at være en af de mest succesrige virksomheder på nettet (hun trak sig tilbage i marts i år).

Bortset fra lidt skænderier over ændringer af politikker og det forvirrende opkøb af Skype har eBay kun oplevet få bump på vejen.

Det siges, at Meg Whitmans succes måske får hende til at stille op til guvernørvalget i Californien i 2010, men hun benægter selv at have sådanne ambitioner.

32. Bill Joy
Bill Joy er en legende i teknologibranchen. Han var chefforsker for Sun Microsystems i mere end 20 år og havde ansvar for utallige væsentlige teknologifremstød, hvoraf det vigtigte var udviklingen af Java - det første store programmeringssprog, der blev designet til nettet.

På trods af det er Bill Joys største bedrift nok alligevel et akademisk projek, han arbejdede med på Berkeley: Udviklingen af Berkeley Software Distribution (BSD).

I dag bruger Bill Joy sin tid på at bekymre sig om teknologiens onder, for eksempel ondsindede robotter og Grey Goo - et scenarie hvor nanomaskiner går amok og ødelægger verden.

33. Al Shugart
Du bruger sikkert et af Al Shugarts produkter lige nu uden at vide det. Al Shugarts virksomhed, Shugart Technology, ændrede navn til det mere eksotiske Seagate Technology kort tid efter, at den blev stiftet.

Her førte Al Shugart teknologi, han havde leget med under et kort ophold hos IBM (hvor han styrede det team, der opfandt disketten), ind i harddisken og ud på massemarkedet.

Al Shugart stod i spidsen for Seagate i næsten 20 år, indtil han genopfandt sig selv som en slags ventureselskab/promotor - en rolle der gjorde ham til et must-have ved store teknologi-shows som Comdex. Al Shugart døde i 2006.

34. Karlheinz Brandenburg og James D. Johnston
Hvem siger, at universitetet kun handler om upraktisk teori?

På Freidrich-Alexander University brugte Karlheinz Brandenburg sin doktorafhandling på at opfinde en metode til at komprimere digitale lydfiler til en radikalt mindre størrelse uden at forringe kvaliteten. Resultatet er kendt som MP3-kodning.

Hos AT&T Labs forbedrede amerikaneren James D. Johnston Karlheinz Brandenburgs arbejde ved at introducere "perceptual coding", som fjerner de dele af et lydsignal, som ikke kan høres, for at komprimere filen yderligere.

James D. Johnstons bidrag er også blevet en standardfunktion i de fleste lydkomprimerings-systemer.

35. Ann Winblad
Som den ene halvdel af den velkendte investeringsgruppe Hummer Winblad Venture Partners var Ann Winblad en nøglefigur i web 1.0-boomet og investerede i nye virksomheder som Napster, Gazoontite, Liquid Audio og Pets.com.

Bortset fra nogle få uheldige investeringer valgte Hummer Winblad nok vindere til at forblive en førende investor i massevis af teknologivirksomheder.

Ann Winblad begyndte sin karriere som computerprogrammør i 1970'erne og opnåede ubestridelig nørdstatus, da hun var kæreste med Bill Gates.

Tilbage til oversigten

31. Ebay. 32. IDG News Service. 33. Computerworld (US). 34. PC World (US). 35. Microsoft.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S