Studerende fængslet for at crashe universitets-server

En 22-årig studerende på University of Pennsylvania er blevet idømt tre måneders fængsel og prøvetid efter et verdensomspændende 'botnet-bust'.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ryan Goldstein stod over for op til fem års fængsel for en anklage om computer-svindel, efter at han blev fanget i FBI's Operation Bot Roast II, der har til formål at forhindre og nedbryde botnet.

Udover fængselsstraffen på 90 dage skal Ryan Goldstein tilbringe 90 dage på en udslusningsinstitution efter sin løsladelse efterfulgt af 180 dages husarrest.

Han skal være på prøvetid i fem år, fortæller Michael Levy, chef for computer crimes hos U.S. Attorney's Office for the Eastern District of Pennsylvania.

Han har også fået en bøde på 30.000 dollars og skal betale 6.100 dollars i erstatning til University of Pennsylvania, der blev ramt af et online DoS-abgreb, som Ryan Goldstein var med til at organisere i februar 2006.

Det kunne have været værre for Ryan Goldstein, der har samarbejdet med myndighederne.

Ifølge Michael Levy lå der børnepornografi på Ryan Goldsteins computer, men det blev han ikke anklaget for i denne forbindelse.

Michael Levy kalder dommen 'fair' i et e-mail-interview.

Vred ung mand

Ryan Goldsteins advokat, Ronald Levine, skriver i en e-mail, at hans klient blev tiltalt for en overtrædelse af straffeloven og fik en betinget dom.

Ryan Goldstein, der brugte online-navnet Digerati, forsøgte at udkæmpe en online-krig mod tre IRC-netværk og en nu nedlagt hjemmeside ved navn ssgroup.org.

Myndighederne siger, at han var vred over at blive udelukket fra hvert fald ét af disse fora, og at han overtalte den New Zealandske hacker Owen Walker til at starte et DDOS-angreb mod netværkene.

19-årige Owen Walker, der er kendt online som AKILL, blev også fanget under Bot Roast II.

Han administrerede et stort botnet-netværk af hackede computere, som han brugte til en række forskellige kriminelle formål, for eksempel til at sende spam eller gennemføre online-angreb.

Han erklærede sig skyldig i en retsag i New Zealand i july og fik en bøde, men ingen fængselstid.

Selvom Owen Walker fik en mildere dom end Ryan Goldstein, mener Michael Levy, at det er svært at sammenligne en dom fra New Zealand med en i USA.

Og der var også andre forskelle mellem Ryan Goldstein og Owen Walkers sager, tilføjer han.

"Owen Walker er yngre, og Ryan Goldstein havde billeder af børneporno på sin computer," siger han.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura