Artikel top billede

Chipproduktionen rammes hårdt af finanskrisen

Gartner vurderer, at der er risiko for negativ vækst i omsætningen for chipindustrien.

Computerworld News Service: Den globale finansielle krise har nu fået analysehuset Gartner til at nedjustere sine forventninger til omsætning i produktionen af chip for de næste par år heriblandt en nedjustering på over 148 milliarder kroner for næste år.

Selvom den formelle rapport fra Gartner ikke offentliggøres i sin færdige form før slutningen af november, så fortæller analysehuset, at nedjusteringen af den foreløbige vurdering af omsætningen for chipproduktion i år er blevet revideret til kun to procent i stedet for den tidligere offentliggjorte nedjustering på 4,2 procent, hvilket giver i alt 1.626 milliarder kroner.

Kursen retter sig i 2010

Men der er flere problemer i sigte for chipindustrien, idet antallet af tabte job stiger, og forbruget i både erhvervs- og forbrugersektoren falder. Gartner vurderer, at omsætningen for den samlede halvlederindustri kun vil stige med en procent til 1.640 milliarder kroner i 2009 i forhold til i år. Tidligere havde Gartner vurderet væksten til 7,8 procent, hvilket ville blive til 1.791 milliarder kroner.

I værste fald kan chipproduktionens omsætning ifølge Gartner falde med 10,3 procent til næste år.

"I en lavkonjunktur er det vigtigt at huske på, at der ikke kun er nedgang i antallet af solgte systemer, men også at folk går over til billigere systemer med mindre indhold af halvledere," skriver Gartneranalytiker Bryan Lewis i Semiconductor DQ Monday Report.

Chipindustrien vil sandsynligvis komme tilbage på ret kurs i 2010 med en vækst i omsætning til den tid på 10,5 procent til 1.813 milliarder kroner, fortæller Gartner.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere