Intel mod rosset i usb-krigen

Usb-standarden har siden fødslen været forbundet med skænderier og tumult. Nu kommer specifikationerne til version 3.0, og fronterne er stadig trukket knivskarpt op.

Artikel top billede

Usb 3.0 også kaldet 'usb superspeed' tager nu et skridt nærmere mobiltelefoner, computere og andre periferi-enheder.

I denne uge skal organisationen bag usb-standarden, USB-IF, fremlægge de tekniske specifikationer. Det skriver The Inquirer.

Foreløbig har specifikationerne kun været kendt for Intel og nogle få samarbejdspartnere, der har været med i udviklingsarbejdet.

Nu vil denne hemmelige loge så fremlægge arbejdet for andre producenter, der bygger udstyr, som tilsluttes via usb-porten.

Usb 3.0 er en Intel-specifikation, der i bund og grund er PCI Express 2.0 gennem et kabel.

For den almindelige bruger betyder det super hurtig overførsel af data.

Kaos igen

Det lukkede selskab, der står bag arbejdet, har været til stor irritation for alle de virksomheder, der ikke har været inviteret indenfor.

Faktisk kom temperamenterne så meget i kog, at chip-producenterne AMD og Intel i sommer røg i totterne på hinanden over usb-standarden.

AMD mente, at de ikke bliver delagtiggjort i den næste version af usb, og derfor truede firmaet i samarbejde med andre producenter som Via og Nvidia med at udvikle en helt ny standard.

"Vi bliver nødt til at udvikle vores egen standard, som i dette tilfælde vil være en parallel til usb. Vi er allerede i gang med planlægningen," fortalte AMD i sommer til Cnet.

"Det er ikke godt for brugerne, men vi har ikke noget valg," lød det.

Usb-standarden har været forbundet med tumult gennem hele sin levetid.

Da USB 1.0 blev udviklet i midten af 90'erne dukkede to inkompatible versioner af standarden op.

Grunden var, at Intel også dengang holdt specifikationerne for sig selv.

Først med version 1.1 var der fuld kompatibilitet. USB 2.0 var et åbent projekt, men i version 3.0 har Intel igen valgt et lukket forum for udviklingen.

Historien ser således ud til at kunne gentage sig med version 3.0.

Om det betyder, at USB 3.0-udstyr ikke vil fungere sammen med alle enheder, fordi andre aktører vil udvikle egne specifikationer, vil de kommende år vise.

Superspeed

Hvis alt falder på plads, kan vi dog se frem til et kæmpe boost i hastigheden.

USB 3.0 forventes at blive 10 gange hurtigere end den udgave, vi benytter i dag. USB 2.0 high-speed har en overførselshastighed på op til 480 Mbit/s.

Trådløs afløser

I nær fremtid kan den kablede version dog blive sendt på pension.

Der arbejdes nemlig med en trådløs udgave af den populære brugerflade, som kaldes WUSB (Wireless USB).

Der er fremlagt en standardbeskrivelse kaldet Certified Wireless USB 1.0, men antallet af produkter er meget begrænset.

De trådløse usb-produkter er langt fra slået igennem endnu. Det skyldes i stort omfang at prisen på den chip, der skal sende og modtage signalet, stadig er meget høj.

Med firmaet Staccato Communications i spidsen arbejdes der dog på højtryk for at gøre denne hardware-enhed billigere.

Hvis det går i opfyldelse, kan den trådløse usb-standard overhale version 3.0 indenom med et gennembrud allerede næste år.

Hastigheden for WUSB er på en god dag den samme som for den kablede USB 2.0-standard, hvis udstyret står inden for en radius af tre meter.

Er afstanden for eksempel 10 meter, falder overførselshastigheden til en fjerdedel.

Hastighedsangivelserne er dog mere teori end praksis. Den reelle hastighed er betydelig lavere.

I denne uge præsenteres specifikationerne for USB 3.0, den endelige standard forventes færdig sent i 2009, og udstyr, der understøtter standarden, kommer formentlig først i 2010.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg