Google gør Lifes enorme fotoarkiv tilgængeligt

Et af verdens største fotoarkiver er fra i dag tilgængeligt på nettet.

Artikel top billede

Oversigt fra Life fotoarkiv.

Computerworld News Service: Google offentliggjorde i går et samarbejde med Life Magazine om at gøre op til 10 millioner fotografier gratis tilgængelige på nettet. Billederne er fra Lifes enorme fotoarkiv, der går helt tilbage til 1750'erne, hvoraf mange aldrig før har været offentliggjorte.

Kun en lille procentdel af fotografierne - inklusiv nyligt digitaliserede billeder af fotografier og ætsninger - har nogensinde før været offentliggjorte, skriver Google i et blogindlæg. Resten har blot "ligget i støvede arkiver som negativer, lysbilleder, glasplader, ætsninger og print," fortæller Google.

"Dette initiativ med at gøre offline-billeder tilgængelige online er inspireret af vores mission om, at organisere al verdens information og gøre den universelt tilgængelig og brugbar," forklarer Google.

"Vi digitaliserer billederne, så alle let kan opleve disse fascinerende historiske øjeblikke."

Denne offentliggørelse kommer midt i en øget indsats fra Googles side for at gøre offline-indhold som avisarkiver tilgængelige på nettet. I september begyndte Google at digitalisere millioner af sider fra nyhedsarkiver og således gøre millioner af gamle avisartikler tilgængelige og søgbare på nettet. Google har også været i gang med at digitalisere bøger siden 2006.

Alle de kendte

Indtil videre er cirka 20 procent af Lifes omfattende fotoarkiv lagt på nettet af Google. Resten af magasinets komplette arkiv, som består af 10 millioner fotografier, vil blive tilgængelige i løbet af de næste par måneder.

Indtil da kan man browse Lifes fotografier af 1930'ernes olieboom, Verdensudstillingen i New York i 1939, marchen til Washington (March on Washington) i 1963, Vietnamkrigen, Franklin D. Roosevelt, Jacqueline Kennedy, Marilyn Monroe og af mange andre emner.

Arkivet indeholder værker af fotografer fra Life såsom Alfred Eisenstaedt og Margaret Bourke-White og inkluderer fotografier af både verdensbegivenheder og hverdagsting, livsstil og mode ifølge Google.

Fotografierne bliver også tilgængelige sammen med Googles andre billedsøgningsresultater af andre billeder fra alle nettets verdenshjørner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics