Helge Sander i front for retten til at være på nettet

Danmark gjorde sig bemærket ved at gå forrest i kampen for borgernes ret til adgang til nettet, da EUs ministre på teleområdet mødtes i dag. Nu skal en endelig aftale forhandles på plads i EU.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Roamingpriser, regulering af frekvensspektrum og vetoret i forhold til konkurrence på teleområdet, var på programmet i dag i Brussels.

Men en lille del af EU's kommende telepakke har fået al opmærksomheden i Danmark op til mødet. Spørgsmålet om det skal være muligt at lukke for internetforbindelser, efter administrative beslutninger, eller såkaldt "tre gange og du er ude"-politikker.

Danmarks videnskabsminister Helge Sander(V) gik forrest i kampen for at sikre, at telepakken kommer til at indeholde et ændringsforslag med nummer 138, som skulle sikre borgerne.

"Den danske regering og det danske folketing tillægger det stor betydning at der er en fri og ubegrænset adgang til internettet," lød det fra Helge Sander til mødet.

Ministeren opfordrede sine kollegaer og det franske EU-formandskab til at genoverveje ændringsforslag 138, fordi både Europaparlamentet og EU-kommisionen står bag ændringsforslaget.

Ingen veto

Helge Sander ville dog ikke stille sig i vejen for enighed omkring den samlede telepakke, fordi der er et vist tidspres for at få pakken vedtaget, inden der er valg til Europaparlamentet i juni næste år.

"Det er særdeles vigtigt at vi kommer til enighed, så vi vil ikke stille os i vejen i dag," sagde Helge Sander.

Et tidspres som også blev fremhævet af flere af Helge Sanders kollegaer, der pointerede, at det var vigtigt at nå til enighed mellem ministrene i dag.

Derfor endte ministrene også med at bakke op om telepakken, og nu er det op til det franske formandsskab at forhandle en aftale hjem med Europaparlamentet.

En sådan aftale skal formentlig på plads, hvis pakken skal nå at blive gennemført inden parlamentsvalget næste år.

Efter mødet pointerede videnskabsministeren, at aftalen ikke lægger op til regulering af indhold, og at det stadig skal være en dansk mærkesag, at få indlemmet ændringsforslag 138.

"Selv om det nu er lykkedes at undgå bindende bestemmelser om regulering af indhold på nettet, er det et stærkt dansk ønske at få indføjet et af Europaparlamentets mange ændringsforslag - nemlig nr. 138 - i teledirektivpakken," siger Helge Sander i en pressemeddelelse.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cloud

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Inside Sales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S