IT Factory konkurs - direktør forsvundet i Dubai

Opdateret: IT Factory begæret konkurs. Direktør Stein Bagger er forsvundet og er blevet anmeldt til politiet for systematisk bedrageri.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

IT Factory er i dag af bestyrelsen blevet begæret konkurs, og den administrerende direktør Stein Bagger er blevet anmeldt til politiet for systematisk bedrageri for mindst 500 millioner kroner.

Stein Bagger er i sidste uge angiveligt forsvundet under en rejse til Dubai under en ferierejse sammen med sin hustru.

IT Factory blev tidligere på året udnævnt til Danmarks bedste it-virksomhed af Computerworld.

Senere væltede det imidlertid ud af skabet med skeletter. Computerworld kunne således afdække en række forhold bag selskabet, der vakte mistanken om, at ikke alt var, som det skulle være i selskabet.

Der var blandt andet en del mystik om IT Factorys partnere.

Administrerende direktør Asger Jensby, JMI Invest, der er formand for IT-Factory, vil orientere offentligheden nærmere senere mandag.

Redaktionen har efter kåringen af IT Factory som Danmarks bedste it-virksomhed 2008 i september haft en dialog med både læsere og IT Factory om selskabets produkter, kunder og partnere.

Men også ejerforhold og andre mere personlige emner har været til debat både på Computerworld.dk og bloggen "Bizzen - IT og Business", der er en del af Berlingske Business, og som skrives af freelancejournalist Dorte Toft, der også har været med til at dække IT Factory for Computerworld.

En del af dialogen startede med læseres konstruktive kritik af Computerworlds dækning af IT Factory.

Siden er endnu flere sten blevet vendt i en langstrakt og kompliceret research, som er endt med ikke at bringe en klar konklusion men et mere nuanceret billede af IT Factory og ikke mindst et godt eksempel på, hvad medier kan få ud af at gå i dialog med læserne.

Den 29. oktober havde Dorte Toft, journalist Kristian Hansen og chefredaktør Jan Horsager et tre timer langt interview med administrerende direktør Stein Bagger og kommunikationsekspert Erik Ove.

Undervejs blev vi lovet kundecases, men en uge senere fik vi som svar på 10 skriftlige, uddybende spørgsmål at vide, at IT Factory nu frygtede en miskrediterende artikel, og at besvarelserne derfor blev af en anden karakter end først planlagt.

Hele dialogen kan læses og følges på Computerworlds temaside om Top 100.

Læs også: IT Factory hemmeligheder - få hele historien.

Læs mere på Computerworld.dk senere.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job