Ærkerivaler slår it-jobsites sammen

Selskaberne bag Computerworld og ComON har indgået en alliance på markedet for jobannoncer. Portalerne Jobworld og Jobeasy fusionerer.

Artikel top billede

"Jobworld.dk bliver særdeles vanskelig at komme udenom," mener administrerende direktør Søren Queitsch, IDG Danmark.

To ellers rivaliserende it-mediehuse, IDG Danmark og Mediaprovider, har indgået en strategisk alliance på markedet for jobannoncer på nettet.

Alle aktiviteter og medarbejdere relateret til Mediaproviders jobportal, Jobeasy, overføres til IDG, som fremover tager sig af drift, markedsføring og salg af sitets produkter.

"Vi opnår med et trylleslag den kritiske masse, der skal til for at være markedsledende og allestedsnærværende i forhold til kvalificerede it-kandidater," lyder det fra Ulrik Krag, administrerende direktør for Mediaprovider i Danmark, i en pressemeddelelse.

Fusionen sker for at give selskaberne en bedre position på markedet. Alle jobannoncer fra de to portaler samles på Jobworld.dk, men annonceres fortsat i begge selskabers medier, herunder Computerworld på tryk og online, ComON.dk, PCWorld.dk, CRN.dk, Eksperten.dk og Mediamac.dk.

Den praktiske sammenlægning ventes at ske i løbet af januar.

"Sammenlægningen af vores to it-jobportaler giver os en overbevisende markedsposition. Samlet set besøges IDG og Mediaproviders sites af mere end en halv million brugere hver måned - de fleste med særlig interesse inden for it. Så Jobworld.dk bliver særdeles vanskelig at komme udenom - for både arbejdsgiveren og den jobsøgende - i fremtiden" siger IDG's administrerende direktør, Søren Queitsch, i pressemeddelelsen.

Han lover, at fusionen ikke skal bruges til at forhøje priserne.

Ifølge Foreningen af Interaktive Medier (FDIM) kunne IDG Danmark og Mediaprovider i oktober tilsammen mønste 529.449 brugere og 9,4 millioner sidevisninger.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S