Jensby færdig som formand i JMI Invest

Asger Jensby er færdig som formand for JMI Invest. Selskabet er nu reelt overtaget af bankerne, der vil afvikle selskabet og tage deres penge hjem.

Artikel top billede

Finansmanden Asger Jensby meddelte torsdag aften, at han er færdig som bestyrelsesformand i JMI Invest.

I hans sted indtræder advokaten Ole Borch, der er specialist i insolvens-ret. Han får til opgave at afvikle selskabet inden for de næste to år, så det voldsomt gældsramte selskab kan betale sine kreditorer penge tilbage.

Det betyder, at de øvrige selskaber i JMI Invests portefølje - der har ventet spændt på en afklaring - skal sælges til højest mulige pris i løbet af de kommende par år.

De tæller blandt andre Fullrate, Digital House, Copy Tosh, Capto, Skandiaweb og Folia.

Kreditorer har taget kontrol

Beslutningen om at rekonstruere JMI Invest - der har en bankgæld på 450 millioner kroner - betyder med andre ord, at kreditorerne har overtaget kontrollen med selskabet med besked om, at de vil have deres penge.

De to år er alene givet for at sikre Ole Borch arbejdsro til afviklingen, så han kan sikre sig den bedst mulige pris for de øvrige selskaber i porteføljen.

Alternativt skulle bankerne nemlig have lukket for penge-hanen øjeblikkeligt, og det ville have tvunget JMI Invest til brandudsalg og muligvis efterfølgende konkurs, hvilket ville betyde, at bankerne efter alt at dømme måtte vinke farvel til betydelige beløb.

"Der skal ikke herske nogen tvivl om, at det er et kreditormandat, jeg er sat ind med," siger Ole Borch til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Han får i bestyrelsen følgeskab af revisor Sten Lauritzen og direktør i A-data, Jørgen Granborg.

Jensby afklaret, men trist

Asger Jensby træder helt ud af selskabets bestyrelse, men vil dog fortsat kunne trækkes på som rådgiver.

Det vurderes, at han er for belastende at have siddende i en fremskudt stilling i det kriseramte selskab, da Bagger-sagen i høj grad har ridset hans troværdighed og hans omdømme som pålidelig finansmand med en god dømmekraft.

"Jeg er trådt ud for at styrke selskabet. Jeg er glad for, at der er fundet en løsning," lød det i aftes fra en synlig træt og trist Asger Jensby til den ventende presse.

Den kriseramte Asger Jensby har ellers sammen med Ib Kunøe været blandt de absolutte guldfugle i den den danske it-branche i de seneste års opsving, hvilket du kan læse mere om her.

Således har Jensby, siden han stiftede JMI Invest, skovlet penge ind.

I en artikel på Computerworld.dk fra slutningen af september opgjorde vi således, at JMI Invests portefølje dengang havde en værdi på omkring tre milliarder kroner - inklusiv det nu kollapsede IT Factory - samt omkring 800 ansatte.

Indtjeningen lå dengang på tre millioner kroner. Om dagen.

"Det er så uvirkeligt og giver ingen mening, at man kan tjene så meget. Det er svært at forholde sig til så mange penge. Så hvis tanken rammer mig, skynder jeg mig at tænke på noget andet," sagde Asger Jensby dengang til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S