Jensby-firmaer gemmer sig bag en mur af tavshed

Efter det i går stod klart, at selskaberne i JMI Invest skal sælges, har de ramte direktører været lukkede som østers.

Artikel top billede

Asger Jensby er fortid i JMI Invest, og selskaberne skal sælges.

Hvis tavshed er guld, så er JMI Invests øvrige selskaber godt på vej til at blive mange penge værd.

Siden det kom frem, at Asger Jensby forlader JMI, og selskaberne i porteføljen sælges, har der nemlig været nær total radiotavshed fra de involverede direktører.

Jamen…

Hos det JMI-ejede selskab Folia, der leverer digitale kortløsninger, er direktør Michael Gram kort for hovedet, da han bliver ringet op.

Jeg vil høre om…

"Jeg har ikke nogen kommentarer."

Hvorfor ikke?

"Jamen, det har jeg bare ikke," siger han.

I stedet henviser Folia-direktøren til den nye bestyrelsesformand for JMI-invest, advokaten Ole Borch, der har speciale i konkurssager.

Hos Copy Tosh, der sælger kopi- og printløsninger, lyder et stort set identisk svar fra direktør Rene Christiansen:

"Jamen, jeg har ikke nogen udtalelse. Jeg henviser til Ole Borch," siger han.

Fullrate skifter ud i bestyrelsen

I bredbåndsselskabet Fullrate er direktør Stig Myken lidt mere meddelsom. Han gør det klart, at Asger Jensby er trådt ud af bestyrelsen i selskabet.

"Vi tager det ad notam, hvad der sker. Vi er selvfølgelig glade for, at det er lykkedes at drive virksomheden videre. Det er altid bedre end alternativet. Men vi forholder os mest til, at vi har mistet et bestyrelsesmedlem og -formand," siger han.

Ny formand bliver det tidligere bestyrelsesmedlem Lars Andersen, partner i Seed Capital Management, der har været medinvestor i Fullrate siden begyndelsen.

Det sidst ankomne medlem af JMI-familien, Scriptor, som JMI Invest ejer 80 procent af, bekræfter, at der er forbud mod at udtale sig.

"Ole Borch (advokaten, red.) har bedt om, at de henvendelser, der kommer, skal igennem ham," siger Freddie Nielsen, direktør i Scriptor.

"Udover det, har jeg ikke rigtig nogen kommentarer. Det er så nyt, så jeg ved ikke noget," siger han.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S