Antallet af databrud vokser eksplosivt

Over 35 millioner dataregistre blev krænket i USA i 2008. Det høje antal understreger de vedvarende problemer med at sikre informationer, viser ny rapport.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Størstedelen af de data, der blev mistet i USA i 2008, var hverken krypterede eller beskyttede af password, lyder det fra organisationen Identity Theft Resource Center, ITRC.

Rapporten dokumenterer 656 databrud i 2008 fra en række velkendte amerikanske virksomheder og statslige organer sammenlignet med 446 brud i 2007 - en eksplosiv stigning på 47 procent.

ITRC har indsamlet informationerne ved at undersøge medierapporter og oplysninger den amerikanske lovgivning pålægger virksomhederne at indberette.

Lovene om indberetning af databrud varierer fra stat til stat. Nogle virksomheder afslører ikke, hvor mange dataregistre, der er berørt af et databrud, og det betyder, at det reelle antal databrud formentlig ligger langt over 35 millioner.

Tyveri og sløseri

De fleste databrud skyldes uheld, for eksempel tyveri af laptops, medarbejdere der ikke håndterer dataene korrekt, utilsigtet afsløring og problemer med underleverandører.

Størstedelen af databruddene skete i erhvervslivet og udgør mere end en tredjedel af de 656 brud, lyder det i ITRC's rapport.

Statslige og militære organer stod for 16,8 procent, hvilket er en forbedring i forhold til 2006, hvor sektoren udgjorde næsten 30 procent af alle indberettede databrud.

Omkring 15,7 procent af alle bruddene skyldes insider-tyveri - et tal der mere end fordobledes mellem 2007 og 2008, lyder det fra ITRC.

Oversat af Mille Bindslev

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job