Palm kæmper for smartphone-comeback

Palm, der var pioner på PDA-markedet, gør nu comeback med en ny smartphone og et nyt styresystem. Reaktionerne er positive. Se video med de nye Palm-produkter.

Artikel top billede

Amerikanske Palm Inc., der i 'gamle dage' var en sand sværvægter på smartphone-scenen med blandt andet Treo, har i de senere år levet i skyggen af produkter fra selskaber som HTC, RIM (Blackberry) og Apple.

Nu forsøger Palm sig med et comeback, der umiddelbart virker overraskende stærkt.

På CES-messen i Las Vegas i sidste uge kunne Palm præsentere sin nye Palm Pre og det nye styresystem WebOS.

Specielt brugerinterfacet vækker begejstring blandt teknologi-anmelderne, og det Linux-baserede styresystem virker umiddelbart både stabilt og kraftfuldt, lyder kommentarerne.

"Det blev bygget med udviklerne i sigte," sagde administrerende direktør Ed Colligan under præsentationen på CES.

Palm imponerer

Ifølge Ars Technica kan udviklere benytte CSS, HTML og JavaScript til at udvikle applikationer til det nye Palm-styresystem.

Businessweek skriver, at det mest imponerende ved det nye OS er muligheden for at køre flere applikationer på samme tid, og Wall Street Journal er imponeret over muligheden for at få adgang til kontakter, email og kalender fra forskellige kilder som for eksempel Facebook, Outlook og Gmail.

Sammen med styresystemet kommer også den nye smartphone Palm Pre, der både har et fysisk skub-ud-keyboard, otte gigabyte hukommelse, GPS, Wi-Fi og 3G.

Ifølge Computerworlds internationale nyhedsbureau udtaler Ed Colligan, at Palm Pre vil kunne købes i i Europa i løbet af første halvår 2009.

Her kan du se en video om Palms comeback-forsøg:

(Video er blevet fjernet)

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S