Ny Yahoo-topchef på trapperne

Spekulationerne om, hvem der skal erstatte Jerry Yang som øverste chef for Yahoo, stiger, mens feltet snævres ind. En afgørelse ventes inden for få dage.

Artikel top billede

To stærke bud til tronstolen i Yahoo: Carol Bartz (t.v.) og Susan Decker, som begge sidder i flere bestyrelser.

Jagten på den person, som skal afløse Jerry Yang og fremover stikke kursen ud for Yahoo, er på vej ind i den afsluttende fase.

Fra flere sider forlyder det, at bestyrelsen hos Yahoo gerne vil have en ny direktør på plads, før selskabet offentliggør regnskabet for fjerde kvartal 27. januar.

To favoritter

De to mest sandsynlige kandidater til posten, er henholdsvis Carol Bartz, tidligere direktør i Autodesk, og Susan Decker, som på nuværende tidspunkt er næstkommanderende hos Yahoo.

Arun Sarin, som tidligere var vurderet til at være frontløber i jagten på en ny topchef, har angiveligt valgt at trække sig på forhånd, og altså ikke længere kandidat til posten.

Men intet er så fastlagt, at det ikke kan ændre sig fuldstændigt. Efter Carl Icahns opkøb af 5,5 procent af Yahoos aktier og et mislykket forsøg på at vippe Jerry Yang af pinden og sælge til Microsoft, har den udspekulerede Carl Icahn fået to af sine folk ind i bestyrelsen, og dermed har han selv skaffet to potentielle kandidater.

Det kan betyde, at Yahoo umiddelbart efter lederskiftet starter nye forhandlinger med Microsoft, som har vist interesse. En aftale, som ellers tidligere faldt sammen med et brag.

Stærke kvinder

Carol Bartz, uddannet datalog og tidligere underdirektør i Sun Microsystems, var direktør for softwarefirmaet AutoDesk i perioden 1992 til 2006, hvor flagskibet AutoCAD, som bruges af blandt andet arkitekter og ingeniører, gik fra en årlig omsætning på små 300 millioner dollars til halvanden milliard dollars ifølge Forbes.

Derudover sidder 60-årige Carol Bartz i bestyrelsen for prominente selskaber som Intel og Cisco Systems, er medlem af det Præsidentielle Råd for Videnskab og Teknologi, og er fortsat bestyrelsesformand hos AutoDesk.

I 2005 blev Carol Bartz placeret på som nr. 86 på Forbes liste over mest magtfulde kvinder, og da der går rygter om, at Yahoos bestyrelse helst vil rekruttere udefra, kan Carol Bartz være førende kandidat i opløbet.

Økonomidirektøren

Susan Decker, 44, har siden 2000 siddet som økonomidirektør hos Yahoo, og siden 2007 har hun haft titlen 'president'. Hun er oprindeligt uddannet med en bachelor i datalogi og økonomi og har siden taget en MBA på Harvard Business School.

Før Yahoo var hun analytiker og senere direktør for global research i investeringsbanken Donaldson, Lufkin & Jenrette igennem 14 år.

Ligesom Carol Bartz sidder Susan Decker med i flere bestyrelser, herunder hos Intel og varehuskæden Costco. Tidligere har hun været bestyrelsesmedlem hos animationshuset Pixar og i Stanford Institute for Economic Policy Research.

I 2006 var Susan Decker den næsthøjest betalte kvindelige chef i USA ifølge CNN med en samlet årsløn på 24,3 millioner dollars, og i 2008 blev Susan Decker placeret som nr. 50 på Forbes liste over de 100 mest magtfulde kvinder.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job