Deadline skrider for åbne standarder i Danmark

It-ordførerne har godkendt standard-eksperternes rapport om OOXML og ODF i Danmark. De venter nu på Konkurrencestyrelsens rapport, der kan få standard-deadlinen til at skride.

Artikel top billede

Folketingets it-ordførere og videnskabsminister Helge Sander (V) var i går trommet sammen for at diskutere standard-ekspert-udvalgets rapport om implementeringen af ODF og OOXML i offentlige myndigheder.

It-ordførerne havde ikke de store indvendinger til ekspertudvalgets fremmødte formand, Mads Bryde Andersen. Derimod var de fulde af lovprisninger for arbejdet i Helge Sanders fem mand store udvalg, der siden sommerferien blandt andet har gransket i offentlige pilotprojekter og interoperabiliteten mellem OOXML og ODF.

"Rapporten går i dybden på en saglig måde, og med rapporten i hænderne er vi alle glade for, at vi ikke valgte det ene format frem for det andet," siger Venstres it-politiske ordfører, Michael Aastrup Jensen.

Han understreger dog samtidig, at arbejdet kun er halvt overstået, fordi de folkevalgte på Christiansborg venter Konkurrencestyrelsens rapport 1. juli 2009, der er samme dato, som prøveperioden reelt udløber for de åbne standarder i Danmark.

"Jeg håber meget på, at Konkurrencestyrelsen når at blive færdig inden juli, så vi kan holde vores deadline. Det er jo ikke realistisk at implementere en eller to standarder samme dag, som vi får rapporten i hænderne," siger Michael Aastrup Jensen.

Han oplyser, at Helge Sander derfor vil tage fat i Konkurrencestyrelsen for at fremskynde processen.

Indkalder til krig

Socialdemokratiets it-ordfører, Ole Hækkerup, anser det ikke for realistisk, at den oprindelige implementeringsdeadline holder, hvis ikke Konkurrencestyrelsen på en eller anden måde får spyttet sin rapport ud, før Folketinget går på sommerferie.

"Hvis rapporten først kommer til juli, skal Folketinget genindkaldes ekstraordinært for at godkende det ene eller andet format. Den slags sker normalt kun i tilfælde af krig, og det, tvivler jeg på, vil være tilfældet i denne omgang. Trods alt," smiler socialdemokraten.

Samtidig ser han frem til at få Konkurrencestyrelsens rapport i hænderne for at granske styrelsens konklusioner om, hvorvidt især OOXML er konkurrenceforvridende.

"Standardeksperternes rapport var appetitvækkeren, men valget mellem de to formater kommer reelt nok til at afhænge af Konkurrencestyrelsens rapport," vurderer Ole Hækkerup.

Den udmelding tilslutter SF's it-ordfører, Hanne Agersnap, sig.

"Udover at sikre gode betingelser for den teknologiske udvikling har formålet med standardiseringen jo også været at sikre bedre priser ved offentlige indkøb ved at bryde monopollignende forhold," forklarer hun til Computerworld.

It-ordførerne blev derfor enige om, at standard-eksperterne skal på overarbejde, når Konkurrencestyrelsens rapport bliver publiceret til sommer. Opgaven til sommer bliver sandsynligvis at sammenkæde Konkurrencestyrelsens rapport med deres egen tekniske gennemgang af de to standarder.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job