Online-videoerne kan ikke ses på nettet

Artikel top billede

Tilbage til oversigten

Der er YouTube - og alle de andre.

Men selv Googles videoflagskib, der i denne uge fik lukket Googles egen, oprindelige videotjeneste, har i flere år kæmpet med at få skovlet de 10 milliarder kroner ind, som søgegiganten langede ud for videotjenesten i 2006.

Flere analytikere spår derfor, at de sekundære online-videotjenester falder om som dominobrikker i det kommende år, hvor der givetvis kun vil være YouTube, Metacafe og enkelte andre store spillere, der står tilbage på banen.

Vi vil ikke betale

Når det kommer til videotjenester med udelukkende professionelt indhold, så vil online-videoudlejning få det endnu hårdere i et år med finansiel krise end den i forvejen skrantende forretningsmodel tidligere har oplevet.

"Folk vil på den ene side have kvalitetsfilm og programmer i høj opløsning, men ønsker på den anden side ikke at betale det helt store for indhold på nettet," fortæller fremtidsforsker Klaus E. Mogensen fra Instituttet for Fremtidsforskning.

Han peger på, at selv om, vi får hurtigere bredbåndsforbindelser, så vil forretningsmodellen for video stadig være trængt i 2009.

"Potentielle videokunder kan ofte finde tilsvarende indhold på fildelingstjenester, og ønsker derfor ikke at kaste penge efter betalingsfilm. Det er måske kun direkte begivenheder som fodbold og Oscar-overrækkelsen, der kan tjenes store penge på. Resten findes jo allerede andre steder," spekulerer han.

Kommer snart til en hjemmebiograf nær dig

Research manager Anders Elbak fra IDC er ret sikker på, at online-videoudlejning slår igennem en dag.

Men det har nogle hårde konkurrenter i begrænset bredbånd og folks villighed til at slippe slanterne for at se online video i høj kvalitet.

"Video på nettet skal nok være en ekstra service over for bredbåndsabonnenter, fordi folk næppe vil betale for en særskilt service, hvor der er for meget pirat-kontrol og det er besværligt at komme i gang," forklarer han.

Derfor ser han en forretningsmodel i det PLAY-koncept som TDC kører på musikområdet, selv om det på kort sigt kan blive en endog meget dyr affære for serviceudbyderne - især hvis de skal have alle de store filmselskaber fra Hollywood med i aftalen.

Tilbage til oversigten

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse