Nu kan du skrive en sms til bussen

Så er det slut med at huske småmønter til bus, s-tog og metro. Nu kan hovedstadens rejsende betale billetten med en sms-besked. Sikkerhed er dog ikke skudsikker.

Artikel top billede

Nu kan du betale for bussen over mobilen. Trafikselskaberne håber på færre gratister, selvom sikkerheden ikke er 100 procent.

Det er utvivlsomt ikke første gang, tanken har været tænkt. Og nu er det så endelig realitet.

Nu behøver du ikke længere hvirvle op i lommeulden for at få lov at stige på en bus, et s-tog eller et metro-tog i hovedstadsområdet.

Efter at have været otte måneder undervejs er det fremover muligt at købe billet ved at skrive en sms til 1415 efterfulgt af navnet på stationen, man rejser fra, samt det antal zoner, man ønsker at rejse.

Færre gratister

Det håber hovedstadens trafikselskaber, der sammen har lavet løsningen, vil betyde væsentlig flere kunder.

"Kunderne har meldt ekstremt positivt tilbage på løsningen, fordi det er nemt at bruge, så vi føler os meget overbeviste om, at flere og flere vil bruge det," siger Niklas Marschall, salgsdirektør i DSB S-tog.

Kalkulerede risici

Når billetten bliver digital, følger naturligt en række sikkerhedsrisici hvad angår ægtheden af sms-billetten.

Det er der dog taget hånd om, forklarer Niklas Marschall. Sådan da. Grunden til, at systemet kunne udvikles på de otte måneder, skyldes nemlig, at sikkerheden ikke er helt skudsikker.

"Vi har taget en velovervejet tilgang til sikkerheden. Der godt være en risiko. Vi tænker blot over, om det er noget, vi kan leve med eller ej. Når man har gjort det, behøver man ikke gå efter 100 procents-løsninger," siger han.

Han fortæller dog, at sikkerheden er sikret i tre trin.

"Vi føler os sikre i stort set alle de tilfælde, hvor vi mener, der er en sandsynlighed for at folk kan finde på at snyde," siger han.

SMS-opbygning skal sikre ægthed

Sms-beskederne indeholder en stribe tal og er opbygget efter en logik, som trafikselskabernes kontrollører er blevet særligt oplært i at afkode.

Det, mener Niklas Marschall, gør risikoen for snyd minimal.

"Man kan ikke videresende sms'en. Man kan heller ikke kreere en sms selv. Derudover er der tale om dokumentfalsk, hvis man overhovedet begiver sig ud i at snyde med det. Så er det straffelov og ikke blot en afgift vi taler om," siger han.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect