Her er IDC's 10 forudsigelser for 2009

Luften er gået ud af it-markederne, og det skinner igennem på IDC's årlige Predictions. It-investeringerne rasler ned, mens også mobilproducenterne bliver ramt.

Artikel top billede

Illustration: Tomeu Ozonas / iStockphoto (Foto: Tomeu Ozonas)

Krisen er kommet for at blive. I hvert fald et stykke tid, lyder beskeden fra analysehuset IDC, som tirsdag holdt sin Directions-konference på Østerbro i København om udsigterne for it-markedet.

Konferencen kredsede om krisen, og direktøren for den nordiske del af IDC, Per Andersen, forklarer, at mens meldingerne for kort tid siden lød på business as usual, mener han, at krisen nu for alvor vil bide sig fast.

"Der er mange, der har haft ordrebøgerne fulde, men først nu begynder hammeren at falde," siger Per Andersen. Han underbygger sin fornemmelse med de analyser, IDC udarbejder, af forventede investeringer i det kommende år.

"Det kan være, vi måske skal nedskrive forventningerne til nulvækst i branchen i år og måske ligefrem negativ vækst," siger han.

Per Andersen mener, at denne krise er helt anderledes end dotcom-boblen, og derfor vil den i første omgang ikke ramme it-branchen hårdere end andre brancher.

"Det har en helt anden karakter en dotcom-krisen. Der vil være en helt anden udvikling, og vi forventer, at it-investeringerne nogenlunde vil følge bruttonationalproduktet," siger han.

De lave forventninger til investeringsniveauet var også øverst på IDC's liste over forudsigelser for 2009, som blev præsenteret på konferencen.

Blandt de andre forudsigelser er dog også en moderat melding om, at de mellemstore virksomheder er dem, som vil klare krisen relativt bedst.

Se IDC's liste her

IDC Nordic har opstillet 10 forudsigelser for det næste år.

1. Væksten i it-investeringer bliver mere end halveret.

2. Der er relativt stærk vækst for mellemstore virksomheder med mellem 100 og 500 medarbejdere, mens de mindste og største virksomheder har det sværere.

3. Skyen forsvinder. Konkrete services fra skyen gør, at selve begrebet skyen bliver forældet. Everything as a Service betyder, at man i stedet taler om de enkelte services.

4. Salesforce bliver opkøbt. En forudsigelse, som kommer helt tilbage fra sidste år, men som IDC forventer bliver en realitet i år.

5. Online overgår print som den vigtigste platform for marketing.

6. 4G mobilt bredbånd sætter fart i udviklingen af applikationer til mobile platforme.

7. Det bliver et dårligt år for salget af mobile enheder. For første gang falder den samlede værdi af markedet, mens antallet af enheder dog fortsætter opad.

8. Microsofts Zune bliver lanceret som en softphone platform. Microsoft vil formentlig ikke selv kaste sig ind i hardwareudviklingen, men lade andre om den del af Zune-udviklingen.

9. Grøn it vil have meget fokus ind til klimatopmødet i København. Derefter vil det glide i baggrunden.

10. Dorte Toft får en Cavling-pris for dækningen af IT Factory-skandalen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Form fremtidens IT-serviceplatform - søg stillingen som Change Manager i Cyberdivisionen, Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

MLOps engineer i PET

Københavnsområdet

Jyske Bank

Senior Informationsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S