Her er IDC's 10 forudsigelser for 2009

Luften er gået ud af it-markederne, og det skinner igennem på IDC's årlige Predictions. It-investeringerne rasler ned, mens også mobilproducenterne bliver ramt.

Artikel top billede

Illustration: Tomeu Ozonas / iStockphoto (Foto: Tomeu Ozonas)

Krisen er kommet for at blive. I hvert fald et stykke tid, lyder beskeden fra analysehuset IDC, som tirsdag holdt sin Directions-konference på Østerbro i København om udsigterne for it-markedet.

Konferencen kredsede om krisen, og direktøren for den nordiske del af IDC, Per Andersen, forklarer, at mens meldingerne for kort tid siden lød på business as usual, mener han, at krisen nu for alvor vil bide sig fast.

"Der er mange, der har haft ordrebøgerne fulde, men først nu begynder hammeren at falde," siger Per Andersen. Han underbygger sin fornemmelse med de analyser, IDC udarbejder, af forventede investeringer i det kommende år.

"Det kan være, vi måske skal nedskrive forventningerne til nulvækst i branchen i år og måske ligefrem negativ vækst," siger han.

Per Andersen mener, at denne krise er helt anderledes end dotcom-boblen, og derfor vil den i første omgang ikke ramme it-branchen hårdere end andre brancher.

"Det har en helt anden karakter en dotcom-krisen. Der vil være en helt anden udvikling, og vi forventer, at it-investeringerne nogenlunde vil følge bruttonationalproduktet," siger han.

De lave forventninger til investeringsniveauet var også øverst på IDC's liste over forudsigelser for 2009, som blev præsenteret på konferencen.

Blandt de andre forudsigelser er dog også en moderat melding om, at de mellemstore virksomheder er dem, som vil klare krisen relativt bedst.

Se IDC's liste her

IDC Nordic har opstillet 10 forudsigelser for det næste år.

1. Væksten i it-investeringer bliver mere end halveret.

2. Der er relativt stærk vækst for mellemstore virksomheder med mellem 100 og 500 medarbejdere, mens de mindste og største virksomheder har det sværere.

3. Skyen forsvinder. Konkrete services fra skyen gør, at selve begrebet skyen bliver forældet. Everything as a Service betyder, at man i stedet taler om de enkelte services.

4. Salesforce bliver opkøbt. En forudsigelse, som kommer helt tilbage fra sidste år, men som IDC forventer bliver en realitet i år.

5. Online overgår print som den vigtigste platform for marketing.

6. 4G mobilt bredbånd sætter fart i udviklingen af applikationer til mobile platforme.

7. Det bliver et dårligt år for salget af mobile enheder. For første gang falder den samlede værdi af markedet, mens antallet af enheder dog fortsætter opad.

8. Microsofts Zune bliver lanceret som en softphone platform. Microsoft vil formentlig ikke selv kaste sig ind i hardwareudviklingen, men lade andre om den del af Zune-udviklingen.

9. Grøn it vil have meget fokus ind til klimatopmødet i København. Derefter vil det glide i baggrunden.

10. Dorte Toft får en Cavling-pris for dækningen af IT Factory-skandalen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse