Her er IDC's 10 forudsigelser for 2009

Luften er gået ud af it-markederne, og det skinner igennem på IDC's årlige Predictions. It-investeringerne rasler ned, mens også mobilproducenterne bliver ramt.

Artikel top billede

Illustration: Tomeu Ozonas / iStockphoto (Foto: Tomeu Ozonas)

Krisen er kommet for at blive. I hvert fald et stykke tid, lyder beskeden fra analysehuset IDC, som tirsdag holdt sin Directions-konference på Østerbro i København om udsigterne for it-markedet.

Konferencen kredsede om krisen, og direktøren for den nordiske del af IDC, Per Andersen, forklarer, at mens meldingerne for kort tid siden lød på business as usual, mener han, at krisen nu for alvor vil bide sig fast.

"Der er mange, der har haft ordrebøgerne fulde, men først nu begynder hammeren at falde," siger Per Andersen. Han underbygger sin fornemmelse med de analyser, IDC udarbejder, af forventede investeringer i det kommende år.

"Det kan være, vi måske skal nedskrive forventningerne til nulvækst i branchen i år og måske ligefrem negativ vækst," siger han.

Per Andersen mener, at denne krise er helt anderledes end dotcom-boblen, og derfor vil den i første omgang ikke ramme it-branchen hårdere end andre brancher.

"Det har en helt anden karakter en dotcom-krisen. Der vil være en helt anden udvikling, og vi forventer, at it-investeringerne nogenlunde vil følge bruttonationalproduktet," siger han.

De lave forventninger til investeringsniveauet var også øverst på IDC's liste over forudsigelser for 2009, som blev præsenteret på konferencen.

Blandt de andre forudsigelser er dog også en moderat melding om, at de mellemstore virksomheder er dem, som vil klare krisen relativt bedst.

Se IDC's liste her

IDC Nordic har opstillet 10 forudsigelser for det næste år.

1. Væksten i it-investeringer bliver mere end halveret.

2. Der er relativt stærk vækst for mellemstore virksomheder med mellem 100 og 500 medarbejdere, mens de mindste og største virksomheder har det sværere.

3. Skyen forsvinder. Konkrete services fra skyen gør, at selve begrebet skyen bliver forældet. Everything as a Service betyder, at man i stedet taler om de enkelte services.

4. Salesforce bliver opkøbt. En forudsigelse, som kommer helt tilbage fra sidste år, men som IDC forventer bliver en realitet i år.

5. Online overgår print som den vigtigste platform for marketing.

6. 4G mobilt bredbånd sætter fart i udviklingen af applikationer til mobile platforme.

7. Det bliver et dårligt år for salget af mobile enheder. For første gang falder den samlede værdi af markedet, mens antallet af enheder dog fortsætter opad.

8. Microsofts Zune bliver lanceret som en softphone platform. Microsoft vil formentlig ikke selv kaste sig ind i hardwareudviklingen, men lade andre om den del af Zune-udviklingen.

9. Grøn it vil have meget fokus ind til klimatopmødet i København. Derefter vil det glide i baggrunden.

10. Dorte Toft får en Cavling-pris for dækningen af IT Factory-skandalen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos