SAP og Oracle i kapløb om intelligent el-måling

Ny teknologi til el-måling letter omkostningerne for forsyningsværkerne. Det samme gør alternativer til deres egne softwaresystemer fra SAP og Oracle.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Rivaliseringen mellem enterprise-softwaregiganterne SAP og Oracle tager til i styrke på området for intelligent el-måling.

SAP offentliggjorde først på ugen en aftale med Landis+Gyr om at integrere denne virksomheds avancerede infrastruktur til el-måling med SAP's forretningsapplikations-portefølje til forsyningsværker.

Oracle fulgte hurtigt trit med et par pressemeddelelser. Den ene reklamerede for en opdatering af virksomhedens software Utility Quotations Management, og den anden beskrev en liste af nye kunder til virksomhedens produkt Meter Data Management.

Avanceret infrastruktur til el-måling (advanced metering infrastructure, AMI) tillader tovejskommunikation mellem forsyningsværket og dets kunders el-målere og muliggør således både afsendelsen af forbrugsdata samt funktioner såsom fjernstyret frakobling.

Denne form for avanceret infrastruktur er af stor interesse for forsyningsværker, der er ude efter at have færre omkostninger, da den traditionelle dør-til-dør-metode til indsamling af el-målingsdata koster mange mandetimer.

"Rigeligt med albuerum"

SAP offentliggjorde sidste år AMI Lighthouse Council, som er et partnerskab, virksomheden indgik med syv større forsyningsvirksomheder, om at forbinde sin forsyningssoftware med "førende" avanceret infrastruktur til el-måling.

Oracle har styrket sin egen forsyningsportefølje gennem opkøb såsom opkøbet i 2006 af SPL WorldGroup, som producerer omsætnings- og driftsadministrationsprodukter til forsyningsværker, og opkøbet i 2007 af leverandør af målingsdataadministration Lodestar.

Samlet set har SAP og Oracle dog rigeligt med albuerum på markedet, mener analytiker hos Forrester Research Ray Wang:

"Forsyningsvirksomheder har før i tiden bygget deres egne systemer. De er nu på udkig efter alternativer."

Avanceret infrastruktur til el-måling er hovedsagelig noget, der vil spare penge for forsyningsværkerne, men kunderne vil også mærke nogle fordele ved det, da det giver "proaktiv information om ens el-forbrug," fortæller Ray Wang.

"Med tiden vil man være i stand til at følge med i, hvor man er i forhold til el-forbrug fra minut til minut," tilføjer han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S