Sms-billetter er en kæmpe succes

DSB er rigtig glad. Efter blot 14 dage af prøveperioden på 18 måneder har sms-billetter vist sig at være en rigtig god idé.

Artikel top billede

Efter at have været otte måneder undervejs blev det 28. januar muligt at købe sin billet til metro, tog eller bus i hovedstadsområdet via sin mobiltelefon.

Og danskerne har allerede taget ideen til sig

"Vi sælger dobbelt så mange sms-billetter som forventet," fortæller Niklas Marschall, salgsdirektør, DSB S-tog.

"Efter 14 dage har 15.000 købt en billet via mobiltelefonen, og tendensen er stigende dag for dag," lyder beskeden fra en glad DSB-mand.

Foreløbig er der kun gået 14 dage af den 18 måneder lange prøveperiode, der er sat af til projektet.

"Hvis det øjeblikkelige billede fortsætter, er der rigtig store økonomiske optimeringsmuligheder i den digitale billet," siger Niklas Marschall.

Ingen sikkerhedsproblemer

Når billetten bliver digital, vil der altid opstå problemstillinger i forhold til sikkerheden. Der har dog ikke været problemer på den konto endnu.

"Det ser ud til, at vi har ramt en fornuftig middelvej mellem sikkerhed og brugervenlighed, og vi har ikke haft problemer," siger Niklas Marschall.

"Vi følger sikkerheden meget nøje, og hvis der skal foretages ændringer i den endelige udgave af løsningen, har udviklerne mere end et år til at vurderer sikkerheden," siger han.

Sikkerheden har også været tænkt ind i løsningen fra starten, og tilgangen har været pragmatisk.

"Der må godt være en risiko. Vi tænker blot over, om det er noget, vi kan leve med eller ej. Når man har gjort det, behøver man ikke gå efter 100 procents-løsninger."

"Vi føler os sikre i stort set alle de tilfælde, hvor vi mener, der er en sandsynlighed for, at folk kan finde på at snyde," siger han.

De digitale billetter købes ved at skrive en sms til 1415 efterfulgt af navnet på stationen, man rejser fra, samt det antal zoner, man ønsker at rejse.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos